VII Niedziela Zwykła

KOMUNIKATY KURII – 7. Niedziela Zwykła, 19.02.2023 r.

1. W niedzielę, 19 lutego br., rozpoczynamy 56. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Jest on okazją dla wspólnot parafialnych, aby zwiększyć zaangażowanie członków w działania abstynenckie i trzeźwościowe, jak również zachęcić wszystkich do codziennej troski o trzeźwość w swoich rodzinach. Ważne jest, aby na nowo odkryć wartość okresowych lub stałych przyrzeczeń abstynenckich i dać świadectwo poprzez wpisanie tej decyzji do Parafialnej Księgi Trzeźwości.

2. Przypominamy, że osoby szukające pomocy dla siebie, swoich bliskich czy znajomych, mających problemy alkoholowe mogą nawiązać kontakt z działającymi w diecezji wspólnotami Anonimowych Alkoholików. Wszelkie informacje i kontakt do tych wspólnot znaleźć można na stronie internetowej http://aapodkarpacie.pl/ albo telefonując na numer 506 907 988.

3. W związku z pierwszą rocznicą agresji rosyjskiej na Ukrainę Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki kieruje apel o to, aby piątek, 24 lutego br. był dniem modlitwy o sprawiedliwy pokój dla Ukrainy, a w niedzielę, 26 lutego br., aby została przeprowadzona w kościołach zbiórka finansowa na pomoc dla Ukrainy. Pierwszy piątek Wielkiego Postu to także dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego.

4. W pierwszy piątek Wielkiego Postu (24 lutego br.) w Rzeszowie zostanie odprawione nabożeństwo Drogi Krzyżowej na ulicach miasta. Rozpoczęcie o godz. 18.00 pod Krzyżem Ofiar Komunizmu na Placu Śreniawitów. Zakończenie w Sanktuarium Pani Rzeszowa u OO. Bernardynów. Zapraszamy do uczestnictwa.

5. Zapraszamy wszystkich kapłanów do udziału w wielkopostnym dniu skupienia, według następującego porządku: w sobotę 25 lutego 2023 r. – o godz. 10.00 – w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Sędziszowie Małopolskim oraz o godz. 14.00 w sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu. W poniedziałek 27 lutego 2023 r. – o godz. 15.00 oraz o godz. 19.30 (uwaga: zmiana godziny wobec poprzednich lat) w Domu Diecezjalnym Tabor w Rzeszowie.

6. Duszpasterstwo Liturgicznej Służby Ołtarza zaprasza zwycięzców rozgrywek dekanalnych na XXVII Mistrzostwa LSO w piłce nożnej o Puchar Biskupa Jana Wątroby. Zawody odbędą się 18 lutego kat. Lektor Młodszy, 25 lutego kat. Ministrant, 4 marca kat. Lektor Starszy. Zgłoszenia zwycięskich drużyn do 16 lutego  u ks. Dominika Leniarta 697-333-539 lub mailowo: rzeszowlso@gmail.com. Więcej informacji na plakacie i na stronie www.lso.rzeszow.pl.

7. Akademia Liturgiczna zaprasza na katechezę wprowadzającą w Wielki Post zatytułowaną „Cisza w Liturgii”. Katechezę wygłosi Łukasz Miśko OP, Prezes Dominikanskiego Ośrodka Liturgicznego w Krakowie. Katecheza odbędzie się w poniedziałek, 20 lutego br. o godz. 19.30 w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym w Rzeszowie. Będzie ona także transmitowana w Internecie na kanale: https://YouTube.com/AkademiaLiturgiczna.

8. Przy sanktuarium św. Józefa w Rzeszowie działa duszpasterstwo dla przedsiębiorców „TALENT”. Razem z duszpasterzem przedsiębiorcy szukają odpowiedzi na podstawowe pytania tak, aby można było zachować etykę w biznesie.

9. Rzeszowskie kino „Zorza” zaprasza na projekcję filmu o św. Józefie pt. „Opiekun”. Będzie on w repertuarze kina od 24 lutego br. Istnieje możliwość seansów grupowych w cenie 13 zł za bilet. Szczegóły pod numerem tel. 885 100 082 oraz na przesłanych do dekanatów rzeszowskich plakatach.

ks. Piotr Steczkowski, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie