Koncert wielkanocny w katedrze rzeszowskiej

W niedzielę, 21 kwietnia 2024 roku, w katedrze rzeszowskiej odbył się Koncert Wielkanocny, którego organizatorem był Katedralny Chór Chłopięco-Męski „Pueri Cantores Resovienses” oraz parafia katedralna pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzeszowie.

Radosnym Alleluja podzielili się z licznie zgromadzoną publicznością wykonawcy: Krośnieński Zespół Kameralny, Chór Mieszany Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Krośnie, Orkiestra Festiwalowa składająca się z uczniów i nauczycieli ZSM w Krośnie i PSM II st. w Jaśle oraz gospodarze koncertu, Katedralny Chór Chłopięco-Męski „Pueri Cantores Resovienses” pod dyrekcją Aleksandry Fiołek-Matuszewskiej. Pomysłodawcą i inicjatorem koncertu był Mateusz Gałuszka, organista, dyrygent, dyrektor jasielskiego festiwalu Musica Classica.

Na wstępie zaprezentowano 2 utwory w wykonaniu Chóru Mieszanego Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Krośnie pod dyrekcją Renaty Zajdel: „Regina caeli” Jacques-Louisa Battmanna, w którym partię solową wykonała Jadwiga Kot-Ochał, zaś na organach akompaniował Mateusz Gałuszka oraz zabrzmiał „Magnificat” autorstwa Andrzeja Koszewskiego, skomponowany w 2004 roku.

Następnie publiczność mogła usłyszeć 3 utwory: kompozycję S.S. Szarzyńskiego „Jesu, spes mea” („Jezu – moja nadziejo”) na sopran, dwoje skrzypiec i organy, Koncert d-moll J.S. Bacha na obój i skrzypce oraz Koncert d-moll A. Vivaldiego.

Po muzyce instrumentalnej przyszedł czas na dzieła wokalno-instrumentalne. W tej części zabrzmiał motet „Ave Verum” W. A. Mozarta w wykonaniu Katedralnego Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Cantores Resovienses” pod dyrekcją Aleksandry Fiołek-Matuszewskiej. Na organach akompaniował chórzysta Maksymilian Rogóż.

Historia Katedralnego Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Cantores Resovienses” jest długa i bogata. Chór powstał w 1985 roku w Rzeszowie, a w przyszłym roku będzie obchodził jubileusz 40-lecia działalności. Obecnie dyrygentem Katedralnego Chóru Chłopięco-Męskiego jest Aleksandra Fiołek-Matuszewska, absolwentka Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Zwieńczeniem niedzielnego Koncertu Wielkanocnego było wykonanie wybranych części Oratorium „Mesjasz” G. F. Händla. Podniośle wybrzmiało 6 fragmentów tego dzieła. Orkiestra wykonała Sinfony (wstęp instrumentalny), następnie połączone chóry z orkiestrą zaprezentowały słuchaczom części: „Surely, He hath borne our griefs“ „And with His stripes we are healed”, „All we like sheep have gone astray”. Solową arię „How beautiful are the feet of them” z orkiestrą wykonała Jadwiga Kot-Ochał. Na koniec z wielką mocą wybrzmiała najsłynniejsza część tego oratorium: „Hallelujah” w wykonaniu połączonych chórów z orkiestrą, którymi zadyrygowała Aleksandra Fiołek-Matuszewska. Koncert poprowadził Ryszard Bieniek, prezes Katedralnego Chóru.

Można śmiało powiedzieć, że była to muzyczna uczta dla ducha, o czym świadczyły gromkie brawa i owacje na stojąco. Z niecierpliwością czekamy na kolejne koncerty Katedralnego Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Cantores Resovienses”.

ks. Julian Wybraniec

Fot. J. Prasoł