Misterium Męki Pańskiej w Foluszu

31 marca 2023 r. w Foluszu już po raz czternasty odbyła się inscenizowana Droga Krzyżowa. W plenerowym nabożeństwie w imieniu bpa Jana Wątroby uczestniczył ks. Piotr Potyrała, dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej.

Inscenizacja męki i śmierci Chrystusa została przygotowana przez pracowników i mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Foluszu. Rozważania przy poszczególnych stacjach czytali przedstawiciele Domów Pomocy Społecznej z województwa podkarpackiego i małopolskiego.

,,Mimo, że pobożni katolicy biorą udział w Wielkim Poście w każdy piątek w Drodze Krzyżowej to jednak ta Droga Krzyżowa właściwie Misterium miało szczególny wymiar, bo ono było współtworzone przez ludzi, którzy w szczególny sposób dźwigają swoje życiowe krzyże, przez podopiecznych Domów Pomocy Społecznych, ludzi chorych, z niepełnosprawnością, z trudnościami nieraz rodzinnymi i nie tylko. Wspominaliśmy to, co Pan Jezus uczynił dwa tysiące lat temu, ale każdy starał się odnaleźć w tych różnych scenach upadku, powstawania, pomagania i krzyżowania. Patrzyliśmy na to, że i my czasem uczestniczymy w tych sytuacjach, czasem to my jesteśmy tymi, którzy upadają, ale czasem pytamy, czy my nie przyczyniamy się do tego, że ktoś inny upadł, stąd ta głęboka refleksja i to głębokie przeżycie tego Misterium” – mówił ks. Piotr Potyrała.

Nabożeństwo pasyjne zakończyło się błogosławieństwem ks. Potyrały w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Foluszu. (nj)

Zdjęcia: Natalia Janowiec