Modlitwa za Sybiraków

Z okazji 84. rocznicy drugiej masowej deportacji Polaków na Sybir i do Kazachstanu odbyły się w Rzeszowie uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. 12 kwietnia 2024 r. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża w Rzeszowie bp Jan Wątroba przewodniczył Mszy św. w intencji Sybiraków, zaś druga część wydarzenia odbyła się przy Pomniku Sybiraków, gdzie poświęcono sztandar Związku Sybiraków.

W związku z 84. rocznicą drugiej masowej wywózki na Sybir i do Kazachstanu bp Jan Wątroba przewodniczył Mszy św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża w Rzeszowie.

W homilii Biskup Rzeszowski podkreślił m.in. że zesłańcy doświadczali różnego rodzaju cierpień, w tym głodu.

Bp Wątroba mówił również jak ważna jest pamięć i modlitwa za tych, których wspominamy.

Kaznodzieja wspomniał również postać bł. ks. Władysława Bukowińskiego, nazywanego Apostołem Kazachstanu, który był również więźniem sowieckich łagrów. Ten duchowny zmarł 3 grudnia 1974 r. w Karagandzie, gdzie został pochowany, a 11 września 2016 r. został włączony w poczet błogosławionych.

Druga część obchodów miała miejsce przy pomniku Sybiraków w Rzeszowie, gdzie został poświęcony nowy sztandar Związku Sybiraków, Oddziału Rzeszowskiego.

Materiał dźwiękowy z wydarzenia, emitowany na antenie Katolickiego Radia VIA:

Tekst i dźwięki: I. Kosztyła, ks. J. Nagi

Fot. A. Barowicz/3.PBOT