Msza św. w intencji bp. Kazimierza Górnego

4 marca 2023 r., w święto św. Kazimierza Królewicza, bp Kazimierz Górny odprawił Mszę św. w Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej. Uczestnicy Eucharystii modlili się w intencji Solenizanta.

W święto św. Kazimierza Królewicza bp Kazimierz Górny przewodniczył Mszy św. w Bazylice Ojców Bernardynów w Rzeszowie (to jednocześnie Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej). W koncelebrze uczestniczyli ojcowie bernardyni z o. Bolesławem Opalińskim OFM, gwardianem, kustoszem i proboszczem, księża z Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie z ks. Piotrem Steczkowskim, kanclerzem i duchowni z dekanatu farnego z ks. Janem Szczupakiem, dziekanem. Uczestnicy Eucharystii modlili się w intencji bp. Górnego w dniu imienin.

Homilię wygłosił o. Józef Kachel OFM, spowiednik i kaznodzieja w bernardyńskiej parafii. Kaznodzieja wiele miejsca poświęcił postaci św. Kazimierza Królewicza i bp. Kazimierza Górnego. W nawiązaniu do słów, które usłyszał św. Franciszek z Asyżu, kiedy wraz z towarzyszami podnosił z ruin mały kościółek na obrzeżach Asyżu („Franciszku, odbuduj mój Kościół”), o. Kachel mówił, że bp Górny odpowiadał na podobne wezwanie Jezusa Chrystusa na różnych etapach życia kapłańskiego, jako wikariusz, budowniczy kościoła w Oświęcimiu, proboszcz, biskup pomocniczy krakowski i pierwszy ordynariusz diecezji rzeszowskiej.

Po Mszy św. uczestnicy liturgii (osoby prywatne oraz przedstawiciele różnych parafii, stowarzyszeń, instytucji i ruchów) przeszli do sali Bernardyńskiego Centrum Religijno-Kulturowego, gdzie złożyli Solenizantowi indywidualne życzenia. (tn)

Zdjęcia: ks. T. Nowak