Muzyczna pasja kapłanów

W Kościele Akademickim pw. św. Jadwigi w Rzeszowie 23 stycznia br. miało miejsce niecodzienne wydarzenie. W ramach spotkania z ks. Dominikiem Chmielewskim po raz pierwszy publicznie wystąpił zespół muzyczny składający się z samych księży.

Nasz zespół powstał pod koniec 2023 roku. Pomysł wyszedł od proboszcza parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, ks. Janusza Kosiora i miał na celu pokazanie księży w innych, niż na co dzień znanych, sytuacjach. Pierwszym etapem było znalezienie chętnych, którzy potrafią grać na jakichś instrumentach. Następnie znalezienie dogodnego czasu na spotkania i próby, wybór piosenek, pomysł na ich wykonanie. Dziś można powiedzieć, że udało się pokonać te przeszkody i po szeregu prób zespół wystąpił po raz pierwszy publicznie.

Sam występ był dla nas wszystkich niemałym przeżyciem i mimo, iż na co dzień mamy kontakt z ludźmi, występujemy publicznie… to jednak z każdym dniem przed koncertem poziom stresu wzrastał. Gdy w dniu koncertu zobaczyliśmy rekordową liczbę osób w kościele, to z jednej strony cieszyliśmy się a z drugiej strony zastanawialiśmy się czy podołamy, czy się spodoba itd.

W naszym repertuarze znalazły się znane piosenki religijne. Od samego początku zebrani w kościele włączali się we wspólny śpiew. To jeszcze bardziej uświadomiło nam to co robimy i po co to wszystko.

Ks. Ryszard Sowa, perkusista naszego zespołu bez przerwy powtarzał i powtarza, że „bez prób nic z tego nie będzie”. Z każdą kolejną próbą coraz mocniej czuliśmy, że gra w zespole to realizowanie wspólnego celu; każdy grając na innym instrumencie, śpiewając tworzy jeden utwór. Kiedy pomyliłem się to od razu czułem na sobie spojrzenia kolegów, którzy usłyszeli fałsz i wzrokiem szybko mi to uświadomili. Gdy wszyscy zgrywali się było widać uśmiechy zadowolenia. Z jednej strony dla księży wartość wspólnoty, współpracy w jednym dziele to rzeczywistość znana, a z drugiej, wspólne granie jeszcze bardziej nam uświadomiło, że nie tylko w zespole, ale we wszystkich działaniach duszpasterskich mamy współpracować, że razem możemy więcej, że pomyłki jednego wpływają na wszystkich, że mamy obowiązek je dostrzegać i z miłością zwracać na nie uwagę, że nie warto stać w miejscu, ale nieustannie ćwiczyć, rozwijać się.

Pierwszy występ, który już za nami, przypomniał nam i jeszcze bardziej uświadomił wartość wspólnoty i odpowiedzialność za wspólnotę. Pierwszy i nie ostatni, bo kolejny chcemy przygotować na dzień matki.

Dziś zespół składa się z pięciu księży. W skład zespołu wchodzą: ks. Ryszard Sowa, perkusja, ks. Łukasz Mariuszyc, gitara, ks. Mateusz Mądro, gitara basowa, ks. Tomasz Gałuszka, instrumenty klawiszowe i ks. Wojciech Niemiec, wokal. Mamy nadzieję, że znajdą się kolejni chętni kapłani, którzy dołączą do naszej grupy bo warto znaleźć na to czas, by zrobić coś razem.

Ks. Tomasz Gałuszka