Zmarł śp. ks. infułat Stanisław Mac, emerytowany proboszcz parafii katedralnej w Rzeszowie

W niedzielę rano, 1 listopada 2020 r., w Uroczystość Wszystkich Świętych, w wieku 84 lat, w 60. roku kapłaństwa, na plebanii parafii katedralnej, wśród swoich najbliższych, zmarł ks. infułat Stanisław Mac, pierwszy proboszcz i budowniczy katedry rzeszowskiej, były prepozyt Kapituły Katedralnej i długoletni dziekan dekanatu Rzeszów-Katedra.

Eksporta do kościoła katedralnego odbędzie się 4 listopada 2020 r. (środa) o godz. 15.00.

Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona 5 listopada 2020 r. (czwartek) o godz. 11.00. Po Eucharystii ciało śp. Księdza Infułata zostanie przewiezione na cmentarz Wilkowyja w Rzeszowie.

Prosimy o modlitwę w intencji śp. Księdza Infułata: Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci!

Ksiądz Stanisław Mac urodził się 27 kwietnia 1936 r. w Cieszacinie koło Jarosławia. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Jarosławiu wstąpił do Seminarium Duchownego w Przemyślu. 12 czerwca 1960 r. w Przemyślu przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Franciszka Bardy. Pracował jako wikariusz w Zręcinie, Brzyskach, Starym Żmigrodzie, Krośnie i Kosinie.

W 1972 r., jako wikariusz parafii w Słocinie, rozpoczął duszpasterstwo na osiedlu Drabinianka w Rzeszowie. W 1976 r. został pierwszym proboszczem nowo utworzonej parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Rzeszowie i rozpoczął budowę nowego kościoła, który w 1991 r. konsekrował Jan Paweł II, a który od 1992 r. jest katedrą diecezji rzeszowskiej. W 2005 r. został protonotariuszem apostolskim (infułatem). Od 2011 r. przebywał na emeryturze w parafii katedralnej. Zmarł 1 listopada 2020 r.

Udostępnij