Zmarł śp. ks. Stanisław Ryba, emerytowany proboszcz w Sędziszowie Młp.

15 października 2020 r. zmarł śp. ks. mgr lic. Stanisław Ryba, emerytowany proboszcz parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sędziszowie Małopolskim, emeryt w Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie.

Msza święta pogrzebowa będzie celebrowana w kościele parafialnym w Pilźnie 19 października (w poniedziałek) o godz. 13.00, a następnie ciało Zmarłego zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.

Ks. mgr lic. Stanisław Ryba urodził się 29 czerwca 1940 r. w Lipinach, jako syn Stanisława i Eleonory z domu Micek. Egzamin dojrzałości złożył w 1959 r. w Pilźnie. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza 27 czerwca 1965 r., w Tarnowie.

Jako wikariusz pracował w następujących parafiach: Nowa Jastrząbka, Tarnów – pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, Dębica i Tarnów – pw. Matki Bożej Szkaplerznej.

W latach 1981 – 1987 pełnił urząd proboszcza parafii pod wezwaniem św. Mikołaja w Tylmanowej. W latach 1987 – 2010 pełnił urząd proboszcza parafii pod wezwaniem Narodzenia NMP w Sędziszowie Małopolskim, a następnie pozostał w tejże parafii w charakterze rezydenta. Ponadto pełnił urząd dziekana dekanatu Sędziszów. W marcu 1992 r. został inkardynowany do diecezji rzeszowskiej. Od 2016 roku mieszkał w Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie. W dniu 20 lutego 2018 r. został inkardynowany do diecezji tarnowskiej. W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską otrzymał godność Kapelana Jego Świątobliwości.

Dobry Jezu, a nasz Panie, daj Mu wieczne spoczywanie…

Zdjęcie: www.sedziszow-mlp.pl/wydarzenia/zloty-jubileusz-ks-pralata-stanislawa-ryby

Udostępnij