Neoprezbiterzy na Jasnej Górze

22 maja 2024 r. neoprezbiterzy diecezji rzeszowskiej, którzy przyjęli święcenia kapłańskie w ubiegłą sobotę (18.05.) pielgrzymowali do Narodowego Sanktuarium na Jasnej Górze. Podczas Eucharystii w kaplicy cudownego obrazu Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski dziękowali za dar powołania i zawierzyli Bogu swoje życie i kapłańskie posługiwanie.

18 maja br. w katedrze rzeszowskiej z rąk bp. Jana Wątroby święcenia w stopniu prezbiteratu przyjęli: ks. Łukasz Cyrnek, ks. Dawid Piróg ks. Janusz Szczęch. Wieloletnią tradycją rzeszowskich neoprezbiterów jest Msza św. prymicyjna w Jasnogórskim Sanktuarium w Częstochowie. Z tej racji 22 maja br. nowo wyświęceni księża odprawili Eucharystię w kaplicy cudownego obrazu Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Mszy św. przewodniczył ks. Dawid Piróg, który również wygłosił homilię. Celebrans w rozważaniu mówił m. in. o Kościele. Podkreślił, że to wyjątkowa wspólnota, w której jest miejsce dla każdego. „Kościół to nie ekskluzywne miejsce dla wybranych, dla wtajemniczonych, ale to miejsce dla wszystkich. Kościół to przestrzeń, w której każdy powinien znaleźć miłość, zrozumienie i pomoc. To miejsce, do którego każdy powinien zawsze wracać z radością” – mówił ks. Piróg.

„Nigdy nie dajmy sobie odebrać tego poczucia otwartości, akceptacji i przyjęcia, które można odnaleźć w Kościele, a które są dostępne dla każdego, bez względu na to kim jestem, co w życiu robię, jak wyglądam i co myślę. Niech Kościół będzie miejscem otwartym, a my, którzy jesteśmy Kościołem, bądźmy tego świadkami” – dodał neoprezbiter.

Na zakończenie liturgii trzech nowo wyświęconych kapłanów udzieliło błogosławieństwa prymicyjnego wszystkim uczestnikom Mszy św.

W Eucharystii księża z Rzeszowa dziękowali za dar powołania i zawierzyli Bogu swoje życie i kapłańskie posługiwanie. W pielgrzymce wziął udział również ks. Mateusz Rachwalski, prefekt Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie. (jn)

Źródło: Jasna Góra Klasztor Ojców Paulinów

Udostępnij