Obchody 160. rocznicy powstania styczniowego. Obchody w Krasnem

W parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krasnem uczczono 160. rocznicę Powstania Styczniowego. O godz. 12.00 w kościele parafialnym w Krasnem Mszę św. odprawił bp Jan Wątroba. W homilii przywołał słowa kard. Stefana Wyszyńskiego, w których Prymas porównywał zryw powstańców styczniowych pod zaborem rosyjskim do walki ptaka uwięzionego w klatce. Choć powstanie zostało stłumione, to jednak było sprzeciwem wobec pozbawiania Narodu Polskiego prawa do wolności i suwerenności. Było także „ziarnem wrzuconym w ziemię”, które wydało owoc w 1918 r. – podkreślał Biskup Rzeszowski. Po Eucharystii wszyscy udali się na pobliski cmentarz – na grób rotmistrza Jana Nevlin Mazarakiego. Z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej postawiono krzyż na grobie powstańca, który miał „serce białoczerwone”, jak mówił o Janie Nevlinie Mazarakim prezes Rzeszowskiego Oddziału IPN-u Krzysztof Iwaneczko.

Fot. Archiwum diecezji rzeszowskiej