Odpust w Dębowcu

17 września 2023 r. w Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu zakończyły się czterodniowe uroczystości odpustowe ku czci Płaczącej Pani z La Salette. Sumie odpustowej przewodniczył kardynał Gerhard Ludwig Müller.

W koncelebrze uczestniczyli: biskup Jan Wątroba, ordynariusz rzeszowski, ks. Grzegorz Zembroń MS, prowincjał Zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów oraz kapłani diecezjalni i zakonni z różnych stron Polski i z zagranicy.

Okolicznościową homilię wygłosił kardynał Gerhard Ludwig Müller. ,,Przesłanie Matki Bożej z La Salette, zwanego sanktuarium położonym najbliżej nieba, dla naszych czasów jest jasne. Jeśli zapomina się o Bogu, zastępując Go bożkami, które proponuje społeczeństwo konsumpcyjne, człowiek się wyjaławia i nie ma na czym budować życia osobistego ani społecznego. Społeczeństwo konsumpcyjne, kultura indywidualizmu i wszystkie związane z tym pseudowyzwolenia, prowadzą do katastrofy i cierpień. Widzimy to właśnie dzisiaj. Maryja płacze z tego powodu, bo widzi ludzkie cierpienia. Widzi negatywne konsekwencje, które były już w przeszłości i są również teraz. Wbrew temu, co mówią media wśród nas są ogromne rzesze ludzi zagubionych, zdezorientowanych, którzy doświadczają ogromnych cierpień. Dlatego jak Maryja w La Salette mamy nad nimi płakać i być blisko nich, aby pomóc odnaleźć im Boga, drogę prawdziwego życia i prawdziwej duchowej wolności – powiedział kardynał.

Hierarcha podkreślił, że musimy zawierzyć Maryi, bo Ona jest najważniejszą osobą w historii zbawienia po Jezusie Chrystusie. ,,Dziś w sposób szczególny zawierzmy Jej tu w polskim La Salette wszystkich wierzących i ludzi dobrej woli, aby Orędzie z La Salette było ciągle przesłaniem nadziei, w którym wyraża się bliskość Maryi wobec ludu i jego potrzeb oraz Jej wstawiennicza rola. Podobnie jak każde objawienie prywatne Orędzie z La Salette jest znakiem, który trzeba rozeznać i właściwie odczytać, a nie artykułem wiary, który bezkrytycznie należy uznać. Niech Matka Boża wspiera nas i prowadzi do Jej Syna, jedynego Zbawiciela świata’’ – mówił duchowny.

Po Mszy św., kardynał Müller poświęcił wieńce dożynkowe i ziarno na przyszłoroczne zasiewy. (nj)

Zdjęcia: Natalia Janowiec