Blizianka

Historia parafii

Wieś Blizianka istnieje prawdopodobnie od XV w. Od samego początku należała do rodziny Machowskich. W XVII w. zmieniła właścicieli, którymi zostali Jakub, Gabriel i Mikołaj z rodu Zaklików. W drugiej poł. XVIII w. współwłaścicielami Blizianki została rodzina Zborowskich. W centrum wsi znajdowała się drewniana cerkiew. Na północny wschód od cerkwi założono cmentarz..
Parafia Podwyższenia Krzyża św. w Bliziance została erygowana w 1946 r. Przed wojną była tu cerkiew greko-katolicka do której należało 14 rodzin. Katolicy obrządku rzymskiego należeli do parafii Niebylec. Rodziny mieszane chodziły i do cerkwi i do kościoła. Od 1946 r. cerkiew po przeróbce stała się kościołem parafialnym dla wszystkich mieszkańców Blizianki. Świątynia ta jednak okazała się za mała, dlatego w 1982 r. rozpoczęto budowę nowego kościoła. Parafianie pod przewodnictwem ks. proboszcza Stanisława Krauza, wykonali większość prac sami, systemem gospodarczym i w przeciągu 2 lat wybudowali świątynię o powierzchni 527 m2. Nowy kościół został poświęcony przez bpa Stefana Moskwę 15.09.1984 r.