Brzyska

Brzyska

Udostępnij

Historia parafii

Pierwsze wiadomości historyczne dotyczące Brzysk i okolic łączą się z historią klasztoru Benedyktynów w Tyńcu pod Krakowem. Brak jest dokumentu erekcyjnego parafii, jednak jej istnienie można ustalić na rok 1360. Kościół pierwotnie usytuowano prawdopodobnie w Młynach albo w Ujeździe i dopiero po jakimś wielkim wylewie rzeki Wisłok kościół został przeniesiony na obecne miejsce.
Pierwsze odnotowane wiadomości o kościele i jego uposażeniu mamy dopiero z drugiej połowy XV wieku, w „Liber beneficiorum” Jana Długosza. Z tej to księgi dowiadujemy się, że parafia Brzyska miała wówczas Kościół drewniany pod wezwaniem św. Marii Magdaleny, a właścicielem, a zarazem kolatorem kościoła był opat tyniecki. Pierwszy opis samego kościoła można odtworzyć dopiero z relacji dwóch wizytacji biskupich w 1560 i 1595 r. Był on drewniany, należycie pokryty, wyposażony w księgi liturgiczne jak i naczynia liturgiczne.
Obecny kościół parafialny w Brzyskach był budowany w latach 1867 – 1879. 08.09.1879 r. ks. Jan Kolbuszowski, dziekan brzostecki, dokonał uroczystego poświęcenia kościoła. Wyposażanie kościoła rozpoczęto dopiero w 1384 r. Prace trwały do 11.06.1893 r. Wtedy to sufragan przemyski Jakub Glazer dokonał konsekracji kościoła. W późniejszych latach były wielokrotnie prowadzone prace przy kościele, wykonano elewację, polichromię wewnątrz kościoła. Czas zrobił swoje, świątynia była w opłakanym stanie. W 1997 r. ze składek parafian, przy pomocy rodaków ze Stanów Zjednoczonych został przeprowadzony gruntowny remont kościoła. Wymieniono całe pokrycie dachowe na blachę miedzianą, zrobiono od nowa elewację kościoła oraz malowanie zewnętrzne. W 1998 r. został odrestaurowany kamienny cokół wokół kościoła. W 2011 r. została odnowiona polichromia, wykonano nową posadzkę, ogrzewanie, nową instalację elektryczną, nowe nagłoścnienie w kościele. Odnowiono wszystkie ołtarze, chrzcielnicę i ambonę.
W wiosce Wróblowa, oddalonej od kościoła parafialnego ok. 4 km znajduje się kaplica katechetyczna. Budowę jej rozpoczęto w 1885 r. Sama kaplica nie jest duża 20 x 9 metrów. Nad kaplicą znajduje się salka katechetyczna oraz zakrystia, Poświęcenie kaplicy miało miejsce 04.12.1988 r. Dokonał go ks. Emil Midura z Gogołowa, dziekan dekanatu brzosteckiego. Patronem jest św. Maksymilian Kolbe.

Mapa