Dąbrowa

Historia parafii

Pierwsze Msze św. w Dąbrowie rozpoczęto celebrować z inicjatywy bpa Ignacego Tokarczuka, Biskupa Przemyskiego, już w 1971 r. w kapliczce Matki Bożej Różańcowej, którą do tego celu odrestaurowano. W 1986 r. wybrano miejsce oraz rozpoczęto gromadzenie materiałów na budowę nowej świątyni. Msze św. w tymczasowej kaplicy rozpoczął celebrować ks. Józef Stanowski, skierowany do tworzenia parafii i budowy świątyni. Parafię erygował bp Ignacy Tokarczuk 23.06.1987 r. W dniu 17.07.1987 r. uzyskano pozwolenie na budowę od władz administracyjnych po wielu przeszkodach. W dniu 14.08.1987 r. bp Ignacy Tokarczuk dokonał wmurowania kamienia węgielnego, zaś bp Stefan Moskwa 30.06.1989 r. pobłogosławił kościół i cmentarz. Patronką parafii została Najświętsza Maria Panna Królowa Polski. Uroczystego poświecenia światyni i ołtarza dokonał ks. bp Kazimeirz Górny, Biskup Rzeszowski w dniu 19.08.2007 r. Wybudowano także plebanię, a kilka rodzin ufundowało kaplice cmentarną.