Godowa

Historia parafii

Początki parafii Godowa sięgają 1967 r. W tym to roku bp Ignacy Tokarczuk skierował do wioski Godowa, należącej do Parafii Strzyżów, wikariusza ze Strzyżowa ks. Stanisława Wojtaszka w charakterze administratora. Ks. Stanisław Wojtaszek zamieszkał początkowo w pobliżu kaplicy, która była wybudowana przez mieszkańców Godowej jeszcze w 1909 r. W tym też czasie rozpoczął starania o pozwolenie na rozbudowę istniejącej kaplicy. Z dużymi trudnościami udało się kaplicę rozbudować, a 19.08.1973 bp Ignacy Tokarczuk, Biskup Przemyski, dokonał jej poświęcenia. Dla trzech dzwonów ufundowanych przez rodziny Wnęków, Matłoszów i rodaka ks. Józefa Gorczycę – proboszcza z Leżajskiej Fary – wybudowano dzwonnicę z metalowej konstrukcji. Równocześnie ks. Wojtaszek zakupił działkę w pobliżu kaplicy na budowę plebani, która powstała z ofiar i przy pomocy parafian, również rodaków z USA w 1976 r. Budynek nowej plebani poświęcił bp Bolesław Taborski, sufragan z Przemyśla. Po tragicznej śmierci w dniu 19.10.1980 r. pierwszego proboszcza, następca ks. Stanisław Stodolak, uporządkował cmentarz przez wybudowanie kaplicy cmentarnej, studni i ogrodzenia. Zakupił również działkę – plac pod budowę nowej świątyni. W marcu 1984 r. proboszczem w Godowej został ks. Roman Walczyk. Nowy proboszcz podjął się budowy kościoła parafialnego. Projekt wykonał architekt Stanisław Ślęzak z Sośnicy k/Radymna, zaś mgr inż. Stanisław Janowski z Sanoka wykonał plan konstrukcji. On też nadzorował budowę kościoła. 16.06.1986 r. poświęcono plac i rozpoczęto budowę nowego kościoła. 25.08.1991 r. bp Edward Frankowski, sufragan z Przemyśla, dokonał poświęcenia świątyni. W sierpniu 1990 r. rozpoczęto budowę nowej plebani. Plebania została oddana do użytku 20.08.1999 r. Na wiosnę 1993 r. rozpoczęto prace przy dzwonnicy obok nowego kościoła, której projekt wykonał plastyk Zdzisław Kudła z Bielska Białej.