Medynia Głogowska

Historia parafii

Przed erekcją parafii, która jak podaje kronika parafialna, miała miejsce w 1718 r., wioski należące dzisiaj do parafii Medynia Głogowska (Medynia Głogowska, Medynia Łańcucka, Pogwizdów, Węgliska, Zalesie) należały do istniejących już dawno parafii Łąka i Nienadówka. W tym czasie po południowej stronie obecnego kościoła stała kaplica św. Mikołaja (rozpadła się w 1826 r.) do której dojeżdżali księża z kościoła Św. Ducha w Sokołowie. W miejscu odbywały się pogrzeby, a obecny cmentarz przykościelny był cmentarzem grzebalnym, jak wskazywały liczne trumny i kości odkrywane w 1958 r. przy kopaniu fundamentów pod obecny kościół. Pierwszy kościół parafialny drewniany, zbudowany staraniem proboszcza sokołowskiego, ks. Pizzinardi w 1725 r., jak podaje kronika, a wg starego schematyzmu w 1731 r., konsekrował bp Sierakowski w 1744 r. Kościół spłonął 23.07.1872 r. wskutek nie zgaszonej świecy, za proboszcza ks. Walentego Zgrzebnego. Po tym pożarze przez 14 lat, nabożeństwa parafialne odprawiano na plebanii. Staraniem ks. Józefa Bigo, miejscowego wikariusza, stanął drugi kościół parafialny, również drewniany z murowanymi zakrystiami, poświęcony 26.11.1882 r. Kościół ten przetrwał do 27.07.1944 r., kiedy spłonął doszczętnie od kul niemieckich w czasie drugiej wojny światowej za proboszcza ks. Piotra Mielnika. Tego samego roku zbudowana została kaplica – barak z cementowych pustaków, zastępująca kościół parafialny, poświęcony Matce Bożej Bolesnej, przez ks. Ludwika Bukałę, dziekana sokołowskiego. Służyła ona za kościół parafialny do 25.09.1960 r. Wtedy to konsekrowany został trzeci kościół parafialny w Medyni Głogowskiej, którego budowę rozpoczął ks. proboszcz Tadeusz Gonet dnia 16.08.1958 r. Zakończono ją w 1960 r. Świątynię konsekrował w 1960 r. bp Stanisław Jakiel, Sufragan Przemyski. Na terenie znajduje się kaplica filialna p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Węgliskach. Kaplica jest murowana, zbudowana w 1982 r., poświęcona w 1983 r. W latach 2004-2005 przy cmentarzu parafialnym została wybudowana kaplica pogrzebowa pw. Miłosierdzia Bożego, pośw. 25.10.2005 r. przez Ks. Bpa Kazimierza Górnego.