Nowa Wieś k. Czudca

Historia parafii

Parafia Nowa Wieś pod wezw. Zwiastowania N.M.P. została wydzielona z parafii Czudec dekretem bpa Ignacego Tokarczuka, ordynariusza przemyskiego, z dnia 11.05.1986 r. Jednak wszedł on w życie dopiero 05.07.1988 r., kiedy to do parafii został przydzielony pierwszy proboszcz – ks. Tadeusz Niziołek. Kościół budowany był w latach 1984-1985 wysiłkiem mieszkańców Nowej Wsi i pod nadzorem ks. Piotra Szkolnickiego proboszcza z Czudca. 11.08.1985 r. bp Ignacy Tokarczuk wmurował kamień węgielny i zarazem dokonał poświęcenia świątyni. Nowemu proboszczowi, który zamieszkał w parafii, biskup zlecił obsługę kościoła w Woli Pstrągowej z zamiarem przyłączenia go później do parafii Nowa Wieś. W tym czasie mieszkańcy Woli Pstrągowej kończyli budowę swojej świątyni. 26.06.1989 r. bp Bolesław Taborski podczas wizytacji kanonicznej parafii wmurował kamień węgielny i dokonał poświęcenia tego kościoła pod wezwaniem Serca Pana Jezusa. W Tym czasie w Nowej Wsi została zrobiona elewacja kościoła, założono cmentarz i zamontowano dzwony. Po utworzeniu Diecezji Rzeszowskiej bp Kazimierz Górny, ordynariusz rzeszowski, dekretem z dnia 15.12.1992 r. przyłączył Wolę Pstrągową do parafii Nowa Wieś. Tam również zostały zakupione dzwony, założony cmentarz i zrobiona elewacja kościoła. W 1998 r. w Nowej Wsi została wybudowana plebania.