Pstrągowa

Historia parafii

Wieś Pstrągowa jest XIII-wieczną osadą. Na terenie wsi istniał kościół p.w. Św. Katarzyny, wzmiankowany w 1488 r. Wiernych obsługiwali księża z Czudca. Pstrągowa jako samodzielna parafia istnieje od 1628 r. Początkowo podlegała biskupowi krakowskiemu, a potem biskupowi tarnowskiemu. Od 1926 r. należała do diecezji przemyskiej a od 1992 r. jest parafią diecezji rzeszowskiej.
Kościół p.w. św. Józefa został wybudowany obok murowanej kaplicy z 1344 r. Jak głosi tradycja, w 1802 r. parafianie furmankami przywieźli go w jednym dniu z Góry Ropczyckiej. Był to kościół drewniany. W 1975 r. na miejscu dawnego kościoła powstał obecny kościół murowany.
Pierwszym proboszczem był ks. Jakub Dybowicz. Za ks. Jana Grabczyńskiego powstał poprzedni kościół a ks. Mieczysław Porębski w latach 1973-1975 z parafianami wybudował obecny kościół w ramach pozwolenia na konserwację, bo władze nie dały pozwolenia na budowę nowego kościoła. Kamień węgielny pod kościół poświęcił bp Ignacy Tokarczuk 15.10.1973 r., a 19.10.1975 r. dokonał konsekracji tego kościoła. Dnia 16.06.2004 r. Ks. Bp Kazimierz Górny, Biskup Rzeszowski, dokonał poświęcneia kaplicy cmentarnej w Pstrągowej.