Rzeszów – Opatrzności Bożej

Historia parafii

W 1985 r. na zaproszenie bpa Ignacego Takarczuka, Ordynariusza Diecezji Przemyskiej, salezjanie przybyli do Rzeszowa i objęli duszpasterstwo na Nowym Mieście, w parafii Opatrzności Bożej, erygowanej 29.08.1985 r., wydzielonej z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Działalność duszpasterska rozpoczęła się w barakach garażowych nabytych od Wojewódzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Tu otwarto tymczasową, blaszaną kaplicę i Dom Katechetyczny „Oratorium”. Pokonawszy wiele przeszkód w 1990 r. przystąpiono do budowy kościoła, domu młodzieżowego i części mieszkalnej. Daleko zaawansowane prace wstrzymał pożar rusztowań wnętrza kościoła 11.06.1996 r. Natychmiast przystąpiono do odbudowy. Zespół sakralno – młodzieżowy jest Pomnikiem Roku 2000. Konsekracji kościoła dokonał 12.11.2000 r. Ks. Kard. Józef Glemp, Prymas Polski.