Rzeszów – św. Rodziny

Historia parafii

Jesienią 1984 r. ks. Andrzej Rabij MSF przybył do Rzeszowa i zamieszkała na plebani Chrystusa Króla. W styczniu 1985 r., gdy zostało zasiedlonych kilka bloków, ks. Andrzej odwiedził z wizytą duszpasterską swoich przyszłych parafian. Posesję pod przyszły kościół przekazali Zgromadzeniu Misjonarzy Świętej Rodziny Państwo Stanisława i Stanisław Jandziś. W dniu 06.04.1985 r. ks. Andrzej Rabij przeprowadził się do domu Jandzisiów. Zamieszkał w komorze, a w pomieszczeniu obok zainstalowano prowizoryczną kaplicę. W dniu 07.04.1985 r. przybył bp Tadeusz Błaszkiewicz z Przemyśla i odprawił pierwszą Mszę św. w tym miejscu. W dniu 02.05.1985 r. rozpoczęto montaż tymczasowej kaplicy. Ks. Rabijowi przesłano nakaz rozbiórki, a pod koniec 1985 r. wytyczono proces sądowy, w którym skazano go na grzywnę i na rok aresztu z zawieszeniem na dwa lata. Poświęcenia nowej kaplicy dokonał w dniu 18.06.1985 r. ks. Marian Gabryelczyk, Prowincjał Misjonarzy Świętej Rodziny, a w dniu 01.09.1985 r. abp Ignacy Tokarczuk, Biskup Przemyski, erygował parafię p.w. Świętej Rodziny w Rzeszowie należącą do dekanatu Rzeszów II. W związku z koniecznością katechizacji dzieci z nowej Szkoły Podstawowej Nr 28 rozpoczęto budowę punktu katechetycznego. Końcem czerwca 1986 r., bez zezwolenia, rozpoczęto prace przy budowie. W dniu 25.10.1986 r. abp Ignacy Tokarczuk poświęcił dom katechetyczny. W listopadzie 1986 r. ks. Helios został skazany na karę grzywny i rok aresztu z zawieszeniem na dwa lata za nielegalne wybudowanie obiektu na terenie działki. Rozpoczęły się przygotowania do budowy przestronnej świątyni. Projekt opracował architekt Wojciech Fałat. Ks. Andrzej Rabij MSF przez dwa lata gromadził materiały budowlane. Na wiosnę 1989 r. rozpoczęły się wykopy pod fundamenty. W 1992 r. rozpoczęto budowę domu zakonnego. Pierwsza Msza św. w nowej świątyni została odprawiona w Boże Narodzenie 1996 r.
W Uroczystość Świętej Rodziny w 1996 r. bp Edward Białogłowski wmurował kamień węgielny i poświęcił pamiątkową kaplicę. W maju 1998 r. rozebrano tymczasową kaplicę drewnianą, która służyła parafii przez trzynaście lat. Konsekracji nowej świątyni dokonał Bp Kazimierz Górny, Biskup Rzeszowski, w dniu 12.11.2000 r.