Sędziszów Młp. – Podwyższenia Krzyża Świętego

Parafia nie posiada zdjęcia

Historia parafii

W 1982 r. wśród wiernych z miejscowości Kaweczyn zaczęła budzić się myśl o wybudowaniu chociażby kaplicy z punktem katechetycznym na terenie wsi. Najwięcej inicjatywy w tym przedsięwzięciu wykazali Władysław Polek i Edward Zięba. Projekt kaplicy wykonał architekt H. Modrakowski. Inspektorem nadzoru został Jan Chełpa. Do prac budowlanych przystąpiono 25.06.1985 r. Roboty murarskie i betonowe prowadził i wykonał Mieczysław Żurek. Funkcje głównego budowniczego powierzono ks. Andrzejowi Machowiczowi, wikariuszowi z Sędziszowa Młp., który włożył wiele serca i zaangażowania w powstanie obiektu. Wmurowanie kamienia węgielnego nastąpiło 08.05.1986 r. W dniu 11.09.1988 r. z Kawęczyna wyruszyła pielgrzymka wiernych, na czele z ks. Andrzejem Machowiczem, do sanktuarium w Kobylance po kopię cudownego obrazu Pana Jezusa Ukrzyżowanego, którą w uroczystej procesji 16.10.1988 r. przeniesiono z kościoła parafialnego w Sędziszowie do nowej kaplicy w Kawęczynie. Procesji przewodniczył bp Władysław Bobowski z Tarnowa. W dniu 07.05.1989 r. abp Jerzy Ablewicz, Ordynariusz Tarnowski, dokonał poświęcenia kościoła w Kawęczynie. Do sierpnia 1998 r. był to kościół dojazdowy parafii w Sędziszowie Młp. W dniu 01.09.1998 r. bp Kazimierz Górny, Ordynariusz Rzeszowski, utworzył Rektorat, a pierwszym rektorem mianował ks. Zygmunta Markowicza. Po utworzeniu rektoratu podjęto budowę plebanii. W kościele rozwija się kult Pana Jezusa Ukrzyżowanego w kopii cudownego wizerunku z Kobylanki, zwłaszcza w Wielkim Poście.
W dniu 01.09.2002 r. Ks. Bp Kazimierz Górny, erygował w Kawęczynie, a pierwszym proboszczem został mianowany ks. Zygmunt Markowicz, dotychczasowy rektor kościoła.