Świlcza

Parafia Świlcza powstała najprawdopodobniej w XIV w. Należała do
ziemi Krakowskiej i Sandomierskiej. Wiadomo z przeszłości, że w 1624 r. wieś z kościołem została spalona przez Tatarów. Wówczas zaginęły dokumenty fundacyjne wsi i parafii. W 1636 r. Spytko Ligęza wykończył budowę nowego modrzewiowego kościoła p.w. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Służył on parafii do 1959 r. Zachował się z tego czasu tylko odpust drugorzędny. Wcześniejszy kościół poświęcony był św. Walentemu. Zachowała się figurka św. Walentego z relikwiami.
Ks. Józef Pączka w 1936 r. rozpoczął budowę nowego kościoła, ponieważ
stary drewniany był ciasny i nie wygodny. Do 1939 r. wyciągnięto mury na 4 m. wysokości. Wojna budowę przerwała. Dopiero w 1957 r. ks. Jan Ramocki otrzymał pozwolenie na dalszą budowę. Nowy kościół p.w. Wniebowzięcia NMP poświęcono w 1960 r. Od 1962 r. prace przy wykańczaniu kościoła prowadził ks. Władysław Aszklar. Konsekracja kościoła miała miejsce 15.08.1981 r. Obecnie prowadzone są prace remontowe. W latach 1981-1988 wybudowano kościół dojazdowy p.w. św. Józefa w Woliczce. W dniu 03.08.2008 r. Ks. Bp Kazimeirz Górny dokonał poświęcneia kaplicy p.w. bł. Ks. Jana Balickiego w Kamyszynie.