Tarnowiec

Historia parafii

Parafia Tarnowiec znajduje się w malowniczym paśmie tzw. Dołów jasielsko – sanockich. Należy ona do jednej z najstarszych parafii, bowiem erygowano ją w roku 1345. Pierwsze trzy świątynie wznosiły się na wzgórzu, które dziś nazywane jest Małą Kalwarią.
Momentem zwrotnym w historii Parafii było sprowadzenie Cudownej Figury Matki Bożej. Wykonana przez anonimowego artystę trafiła z Węgier do Jasła. W wyniku pożaru, jaki w 1785 roku strawił świątynię Karmelitów decyzją władz austriackich ocalała Figura zostaje wywieziona i schowana w magazynie w Dukli. Staraniem Ks. Dziekana Walentego Karwowskiego proboszcza tarnowieckiego oraz Katarzyny Kuropatnickiej; właścicielki dóbr tarnowieckich, figura zostaje wykupiona i 25.03.201789 roku umieszczona w tarnowieckiej świątyni.
Z upływem lat pogłębia się kult Cudownej Figury przekraczając także granice Polski. Napływ coraz większej ilości pielgrzymów stał się okazją do koronacji Figury koronami Papieskimi, której 08.09.1925 r. dokonał były proboszcz Tarnowca, a ówczesny biskup Ks. Karol Fisher.
W roku 1935 Ks. Proboszcz Jan Warzecha podejmuje się wraz z parafianami budowy nowej świątyni.
Realizację projektu Józefa Bauta z Gorlic przerywa wybuch II wojny światowej. Z obawy przed okupantem figurę ukryto w pobliskim Jedliczu. Po wojnie dokończono realizacji trzynawowej, wspartej na sześciu kolumnach, stylizowanej na wzór bazylik rzymskich Tarnowieckiej świątyni do której została uroczyście wniesiona Figura Matki Bożej. Poświęcenia nowego Sanktuarium dokonał 01.07.1949 r. Biskup Franciszek Barda, a pod datą 16.07.1961 r. Biskup Stanisław Jakiel dokonał jego konsekracji.
Od roku 1993, w którym Biskup Kazimierz Górny dokonał aktu zawierzenia Diecezji rzeszowskiej przed Cudowną Figurą, tarnowiecki wizerunek Maryi nazywany jest Matką Zawierzenia. Dodatkowym charyzmatem tej Parafii jest troska o dzieci te poczęte, oczekujące na narodziny jak i te które są zagrożone Aborcją lub jej doświadczyły. Widzialnym znakiem tej modlitewnej troski od 1998 r. jest poświęcony przez Biskupa Edwarda Białogłowskiego Pomnik Miliarda nazywany także Kalwarią Trzeciego Tysiąclecia.
Na terenie Parafii we Wrocance, istnieje kaplica dojazdowa p.w. św. Jana Chrzciciela. Wybudowaną w 1987 r. poświęcił w 1991 r. Biskup Ignacy Tokarczuk.