Wólka Podleśna

Historia parafii

Dnia 22.08.1978 r. ówczesny dziekan sokołowski i proboszcz w Stobiernej, ks. Mieczysław Szewczyk odprawił pierwszą Mszę św. w Wólce Podleśnej. Odtąd Msze św. były tu odprawiane, bądź w sali katechetycznej, bądź w domach wiernych. Ówczesne władze starały się przeszkadzać w utworzeniu stałego punktu duszpasterskiego. Bp Tadeusz Błaszkiewicz 18.08.1979 r. poświęcił drewnianą kaplicę p.w. Błogosławionej Jadwigi Królowej. Budowa kościoła rozpoczęła się po Mszy św. w dniu 15.08.1981 r. W dniu 14.11.1982 r. bp Ignacy Tokarczuk, Ordynariusz Przemyski, poświęcił kamień węgielny i kościół. Wierni bardzo się zaangażowali w budowę. Pomagali także mieszkańcy Pogwizdowa, Medyni Łańcuckiej i Jasionki. Dekretem bpa Ignacego Tokarczuka z dnia 14.06.1983 r. została erygowana samodzielna parafia. Dotąd bowiem wioska należała do parafii w Stobiernej. W 1984 r. uzyskano zgodę władz gminnych i wojewódzkich na założenie cmentarza parafialnego. Obecnie trwają prace nad urządzeniem i wyposażeniem świątyni według projektu architekta wnętrz Henryka Sobolewskiego z Rzeszowa. Ołtarz główny zdobi figura Ukrzyżowanego z drewna gruszkowego i figura św. Jadwigi Królowej z drewna lipowego dłuta Jerzego Górki ze Szkoły Kenara w Zakopanem. W ołtarzu bocznym znajduje się figura św. Brata Alberta, dzieło Stanisława Rodzińskiego z Krakowa. W ołtarzu bocznym kopia obrazu Jasnogórskiego, wykonana przez ks. Wacława Partykę z Przemyśla.