Zabratówka

Historia parafii

Wieś Zabratówka należała do parafii Wola Rafałowska. Mieszkańcy mieli do kościoła parafialnego blisko 8 km. Ważnym przyczynkiem do powstania parafii było przybycie do Zabratówki Sióstr ze Zgromadzenia Sług Jezusa, którym miejscowa parafianka, Barbara Mazur, ofiarowała grunt z budynkiem mieszkalnym. S. Marianna Skurjat, w porozumieniu z bp Ignacym Tokarczukiem, Biskupem Przemyskim, postanowiła utworzyć kaplicę dla miejscowej ludności, aby ułatwić im uczestnictwo we Mszy św. W 1971 r. mimo sprzeciwu władz grupa ludzi wybudowała niewielką kaplicę, którą 11.12.1971 r. poświęcił ks. proboszcz Julian Urban. Odtąd w każdą niedzielę celebrowana była tu Msza św. Spowodowało to liczne represje na Siostrę M. Skurjat, dlatego Biskup Przemyski w 1973 r. erygował w Zabratówce parafię, a pierwszym proboszczem mianował ks. Józefa Wolskiego. Mimo represji ze strony władz nowy proboszcz upiększał kaplicę p.w. Matki Bożej Różańcowej i prowadził duszpasterstwo. Uznanie parafii przez władze nastąpiło dopiero na przełomie 1980/81 r. Umożliwiło to zakup działki, gdzie w niedługim czasie rozpoczęto budowę nowego kościoła parafialnego. Świątynię poświęcono 05.06.1988 r. Wybudowano także plebanię, którą oddano do użytku w 1997 r. W 1998 r. parafia świętowała jubileusz 25-lecia swego istnienia. Dnia 05.10.2008 r. Bp Edward Białogłowski, biskup pomocniczy Diecezji Rzeszowskiej, dokonał uroczystego poświęcenia ołtarza i świątyni. Projekt ołtarza i nastawy ołtarzowej wykonał artysta plastyk Kazimierz Bać z Boguchwały.