Zaczernie

Historia parafii

PParafia p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Zaczerniu została erygowana 29.06.1439 r. przez biskupa krakowskiego. Kronika parafialna podaje, że pierwszy kościółek w tej miejscowości powstał w 1300 r. i przychodzili do niego wierni zamieszkujący okoliczne lasy, z takich wsi jak: Wysoka, Jasionka, Szlachciana Wola (późniejszy Głogów). W tym czasie kościół posiadał własnego księdza, a około 1400 r. panowie Pileccy, dziedzice Rzeszowa nadali pierwsze dobra kościelne, powiększone w 1480 r. przez Jana z Łąki. Fundatorem pierwszego kościoła parafialnego był Jan z Rzeszowa, dziedzic Staromieścia. Z pierwszych dwóch wieków istnienia parafii nie zachowało się wiele dokumentów. Ważnym wydarzeniem był napad Tatarów w 1624 r., podczas którego spłonął kościół oraz wszystkie dokumenty i metryki. Kolejne drewniane kościoły często ulegały zniszczeniu w skutek pożarów. Za administrowania parafią ks. Marcina Meszczyńskiego (lata 1800-1823), powstał w Zaczerniu murowany kościół, który przetrwał do chwili obecnej. Budowano go w latach 1803 -1806, a fundatorem był Jan Aleksander Morski – dziedzic klucza łąckiego. W 1886 r. parafię objął ks. Wojciech Żebracki. Wybudował nową plebanię i dwie kaplice. W 1918 r. zostaje erygowany w Zaczerniu dom Zgromadzenia Sióstr św. Dominika. Budynki i 16 mórg ziemi przekazał zakonowi Wojciech Micał, który też sprowadził z Rzymu do miejscowego kościoła stacje drogi krzyżowej. W 1962 r. zaczerska młodzież reprezentowała Diecezję Przemyską na Jasnej Górze, podczas uroczystości milenijnych. Parafia wykonała generalny remont świątyni i 2007 rozbudowała kościół o nowe nawy. Dzieła ostatnich lat to: nowe organy, posadzka granitowa i nowa polichromia całego kościoła wykonana przez artystów z Tarnopola.