Pasterze, a nie fachowcy od sacrum. Adwentowy dzień skupienia dla kapłanów

2 grudnia 2023 r. kapłani diecezji rzeszowskiej przeżywali adwentowy dzień skupienia. Spotkania modlitewne odbyły się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Sędziszowie Małopolskim i Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu. Modlitwa kapłanów przed Najświętszym Sakramentem w przeddzień rozpoczynającego się Adwentu jest szczególnie ważna. Umacnia wiarę, aby jeszcze lepiej i owocnie przeżyć czas radosnego oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa.

Słowo wprowadzające i katechezę do księży wygłosił ks. Wiesław Rafacz, diecezjalny ojciec duchowny. ,,Za chwilę wystawimy między nami Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie i będziemy mieć czas na modlitwę, taką modlitwę, w której mierzymy się sami ze sobą (…). Taką modlitwę, która może prowadzić nas do wyznania grzechów, do wejścia w nawrócenie’’ – powiedział duchowny.

Ksiądz Wiesław Rafacz w oparciu o międzynarodowe sympozjum o kapłaństwie z 2022 r., przytoczył kilka myśli, które zostały zaczerpnięte z refleksji Papieża Franciszka nad kapłaństwem. ,,Papież Franciszek otwierając to sympozjum właściwie niewiele mówił o teologii kapłaństwa. Mówił o kapłaństwie we własnym doświadczeniu. Podkreślił wielokrotnie, że to czym się dzieli, to właściwie jego świadectwo i to, co on przez wszystkie lata swego życia z kapłaństwa zrozumiał. To bardzo konkretna refleksja, która może nam pomóc chociażby w adwentowym rachunku sumienia. Jeśli chcemy wejść na drogę nawrócenia to te myśli Papieża mogą być bardzo pomocne. Ojciec Święty zaznacza, że w myśleniu o kapłaństwie ważne są dwa punkty odniesienia. Pierwszy to osoby znanych nam kapłanów. Tutaj warto pomyśleć przez chwilę o ludziach, którzy byli dla nas wzorem kapłaństwa. Mamy przez chwilę popatrzeć dziś na tych, którzy fascynowali nas tym, w jaki sposób przeżywali kapłaństwo. Tym ważnym punktem odniesienia mogą być też dla nas bracia, którzy są w kryzysie kapłańskim. Warto zobaczyć kapłaństwo w przeżyciu, w doświadczeniu kogoś, kto jest wzorem i kogoś kto jest w kryzysie. Drugim punktem odniesienia jest świat, bo my jesteśmy posłani do świata. Papież zaznacza, że świat, w którym żyjemy to swoista zmiana epoki. Nie chodzi więc o to, że coś się tylko w tym świecie zmienia, bo ten świat zmienia się w sposób zasadniczy. Żyjemy w świecie, który jest epoką zmiany’’ – powiedział kapłan.

Ojciec duchowny zaznaczył, że kapłan musi żyć blisko Chrystusa i z Chrystusem. ,,Nasz Bóg jest bliski nie tylko przez to, że jest blisko. On jest Tym, który zawsze ku nam chce się przybliżyć, chce się przyłączyć do nas. Takie jest pragnienie w Bogu. Dlatego słowo bliskość opisuje Boga jakiego znamy, dzięki objawieniu i właśnie, dlatego jest też słowem kluczowym dla nas, którzy mamy otwierać wszystkie możliwe drogi, wszystkie możliwe bramy, żeby człowiek mógł się z Bogiem spotkać’’ – podkreślił ks. Rafacz.

Po konferencji odbyło się nabożeństwo przed Najświętszym Sakramentem, które poprowadzili: ks. Jerzy Maciąg, wikariusz z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Ropczycach (Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Sędziszowie Małopolskim) i ks. Tomasz Świętoń, wikariusz z parafii pw. Przemienienia Pańskiego i Św. Doroty w Trzcinicy (Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu).

Księża, którzy nie mogli uczestniczyć w spotkaniach modlitewnych w Sędziszowie Małopolskim i Dębowcu, będą mogli wziąć udział w najbliższy poniedziałek 4 grudnia br. Miejsce: Rzeszów – Dom Diecezjalny Tabor godz. 15.00 i 19.30. (nj)

Na zdjęciach: adwentowy dzień skupienia dla kapłanów w Dębowcu

Zdjęcia: Natalia Janowiec