Pierwsza rocznica utworzenia najmłodszej parafii w diecezji rzeszowskiej

Wspólnota parafialna pw. Św. Stanisława, Biskupa i Męczennika, na rzeszowskim Dworzysku przeżywała pierwszą rocznicę powołania do istnienia. Z tej racji, 2 czerwca 2024 r., bp Jan Wątroba odprawił Mszę św. w najmłodszej parafii diecezji rzeszowskiej.

2 czerwca 2024 r. parafia pw. Św. Stanisława, Biskupa i Męczennika w Rzeszowie (os. Dworzysko) przeżywała pierwszą rocznicę powstania. Jest to najmłodsza wspólnota parafialna w diecezji rzeszowskiej.

Mszy św. przewodniczył bp Jan Wątroba, zaś w koncelebrze uczestniczyli: ks. Grzegorz Kot, proboszcz parafii, ks. Janusz Winiarski, dziekan dekanatu Rzeszów-Zachód oraz ks. Marcin Duplaga.

Na początku liturgii dzieci oraz dorośli przedstawiciele parafii powitali Biskupa Rzeszowskiego w swojej wspólnocie.

Następnie ks. Grzegorz Kot podziękował za erygowanie parafii pw. Św. Stanisława, Biskupa i Męczennika, w ubiegłym roku.

Homilię wygłosił bp Jan Wątroba, który na początku podziękował zebranym w świątyni za tworzenie wspólnoty parafialnej i za zaangażowanie w jej dynamiczny rozwój. Następnie odniósł się do 33. rocznicy pobytu św. Jana Pawła II w Rzeszowie. Przypomniał słowa papieża wypowiedziane wówczas przy dzisiejszej katedrze rzeszowskiej, które wskazują na czerpanie przykładu z błogosławionych i świętych. Szczególnie wskazał na słowa ojca świętego, który mówił, by być chrześcijaninem naprawdę, a nie tylko z nazwy.

W nawiązaniu do nauczania św. Jana Pawła II bp Wątroba przypomniał naukę o chrześcijańskim świętowaniu niedzieli, która jest dniem objawienia się Kościoła, a Eucharystia jest sercem tego dnia. Dlatego głównym motywem uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy św. winna być potrzeba serca spotkania z Bogiem Ojcem, który nas kocha, któremu na nas zależy. Biskup zaznaczył, że niedziela to także dzień spotkania z człowiekiem, doświadczenia bliskości innych, to czas, który możemy poświęcić bliskim, rodzinie i przyjaciołom.

Biskup Rzeszowski powiedział, że świętowanie Dnia Pańskiego winno być przeżywane z nastawieniem na spotkanie z Chrystusem, Panem i Zbawicielem, który pragnie nas wyzwalać z grzechów i różnych zniewoleń duchowych, by rzeczywiście być wolnym człowiekiem.

Liturgię zakończyła procesja eucharystyczna.

Parafia pw. Św. Stanisława, Biskupa i Męczennika została wydzielona z terenu parafii pw. Św. Mikołaja w Rzeszowie i parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Świlczy. Nowa wspólnota wchodzi w skład dekanatu Rzeszów-Zachód jako 11 parafia. Teren parafii obejmuje następujące ulice: ul. Ceramiczna (numery nieparzyste), ul. Inwestycyjna, ul. Ludwika Chmury, ul. Dworzysko, ul. Szlachecka, ul. Magnacka, ul. Arystokracka, ul. Łanowa, ul. Technologiczna (nr 2-8, 1-5), ul. Przybyszowska (nr parzyste od 38 wzwyż), ul. Krakowska (nr parzyste od 162 wzwyż i nr nieparzyste od 167 wzwyż).

Parafia pw. Św. Stanisława, Biskupa i Męczennika, została erygowana 7 maja 2023 r. przez bp. Jana Wątrobę jako 38. parafia w Rzeszowie i 248. w diecezji rzeszowskiej.

Tekst i zdjęcia: ks. J. Nagi