Pomoc rzeszowskiej Caritas dla poszkodowanych wskutek burz i ulew

Caritas Diecezji Rzeszowskiej wsparła poszkodowanych przez burze i ulewy sprzed tygodnia. Nadal można pomóc poszkodowanych przez wpłatę pieniędzy na konto Caritas lub udział w zbiórkach przy parafiach.

18 lipca 2021 r. nad wieloma miejscowościami województwa podkarpackiego przeszły groźne burze i ulewy. Żywioł wywołał największe szkody w Chmielniku, Malawie oraz Boguchwale. Zalane podłogi domów, piece do ogrzewania centralnego, kosiarki, piły spalinowe, zniszczone przez grad zboża – to tylko niektóre szkody wyrządzone kilkudziesięciu rodzinom.

Już dwa dni po ulewach Caritas Diecezji Rzeszowskiej przekazała najbardziej poszkodowanym pierwszą pomoc finansową. Dzięki współpracy z księżmi proboszczami oraz Ośrodkami Pomocy Społecznej, Caritas przekazała ze swoich rezerw budżetowych wsparcie finansowe wynoszące od 2 do 4 tysięcy zł dla rodziny.

Najbliższa niedziela, 25 lipca 2021 r., z inicjatywy abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, będzie dniem solidarności z poszkodowanymi w powodziach i nawałnicach w Polsce, Niemczech, Belgii i Holandii. „Wiele rodzin straciło dobytek całego życia, a media donoszą o ofiarach śmiertelnych oraz o osobach zaginionych, zwłaszcza w Niemczech. Jako Kościół w Polsce pragniemy wesprzeć poszkodowanych naszą modlitwą oraz ofiarą. Błagajmy Boga o nadzieję, dla tych, którzy ucierpieli oraz o ducha solidarności, troski i współodpowiedzialności dla wszystkich ludzi dobrej woli, mogących przyjść z pomocą poszkodowanym” – napisał abp Stanisław Gądecki.

W diecezji rzeszowskiej zbiórka na rzecz poszkodowanych będzie zorganizowana 25 lipca albo w innym terminie. Odpowiadając na apel abp. Stanisława Gądeckiego będziemy w kościołach diecezji rzeszowskiej modlić się w intencji poszkodowanych, natomiast po Mszach św. prowadzona będzie zbiórka do puszek, aby pomóc tym, którzy najbardziej ucierpieli z powodu niszczących żywiołów. W niektórych parafiach, w związku z akcją św. Krzysztofa 1 grosz za 1 kilometr, zbiórka dla poszkodowanych będzie zorganizowana w innym terminie” – wyjaśnia ks. dr Piotr Potyrała, dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej.

Można również dokonywać wpłat na konto Caritas Diecezji Rzeszowskiej: 96 1020 4391 0000 6902 0002 2616 z dopiskiem „powódź”. (tn)

Zdjęcia: Caritas Diecezji Rzeszowskiej i Caritas Polska