Spotkanie Rodziny Szkaplerznej

3 lutego 2024 r w Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej odbyło się Spotkanie Rodziny Szkaplerznej. Uczestników zaprosił ks. Władysław Jagustyn moderator Rodziny Szkaplerznej Diecezji Rzeszowskiej.

W spotkaniu wzięły udział Bractwa z Leżajska, Kolbuszowej, Rzeszowa, Górna, Jarosławia, Stalowej Woli, Trzciany, a także z Zaczernia oraz pojedyncze osoby z Rodziny Szkaplerznej i Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Razem ponad 100 osób.

Uczestników przywitał ks. W. Jagustyn. Następnie zebrani wysłuchali konferencji pt: ”Świadkowie miłosierdzia z Markowej: Błogosławiona Rodzina Ulmów”. Wygłosił ją ks. Romana Chowaniec, proboszcza parafii pw. św. Doroty z Markowej, który przybył z relikwiami Błogosławionej Rodziny Ulmów. Prelegent przedstawił sytuację po beatyfikacji, gdzie do Markowej przybywa wielu pielgrzymów, aby modlić się przy relikwiach. Podkreślił, że Błogosławieni, to orędownicy małżeństwa i rodziny, przykład dla aktualnie występujących problemów rozbitych małżeństw, wielu związków bez ślubu kościelnego. Na zakończenie ksiądz prałat zachęcał, aby Błogosławiona Rodzina Ulmów była nam bliska w codziennym życiu Ewangelią i udzielił błogosławieństwem relikwiami Błogosławionych.

Kolejnym punktem programu była Msza św., sprawowana w Bazylice MB Rzeszowskiej, której przewodniczył ks. Jan Szczupak, proboszcz parafii farnej w Rzeszowie. Koncelebrowali księża, przybyli na dzień formacyjny. Kazanie wygłosił bernardyn o. Józef. Kaznodzieja przedstawił historię Karmelu, odniósł się do duchowości maryjnej podkreślając, że „Rodzina Szkaplerzna ma drogę dobrze wydreptaną do mieszkania Matki Bożej, do Jej serca”.

Po zakończonej Mszy św. kilka osób przyjęło szkaplerz, a wszyscy zgromadzeni zostali zaproszeni przez księdza Moderatora na ciepły posiłek i pyszne ciasto przygotowane przez panie z Rzeszowskich Bractw Szkaplerznych.

Spotkanie zakończyło się odmówieniem Różańca Świętego – Tajemnicy Radosnej i Słowem na drogę.

Tekst i zdjęcia: Halina Magoń