Święty Mikołaj z Radiem VIA

Gwiazdka dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej im. Józefy Jaklińskiej w Rzeszowie – to akcja przygotowana przez Katolickie Radio VIA. Podopieczni placówki napisali listy do św. Mikołaja, w których proszą o kosmetyki, słodycze, płyty z piosenkami, książki i bilety na mecz siatkówki. Za pośrednictwem słuchaczy rozgłośnia chce spełnić ich marzenia.

Dom Pomocy Społecznej im. Józefy Jaklińskiej w Rzeszowie został utworzony ponad sto lat temu. Zgodnie z życzeniem fundatorki miał być przeznaczony dla potrzebujących. Dziś jest domem dla 81 osób.

Nasi mieszkańcy to osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Są w rożnym wieku, najmłodszy podopieczny ma 24 lata, najstarszy 95 – mówiła Jolanta Chaber-Wiater, dyrektor placówki.

Niektórzy wymagają opieki medycznej, nad którą czuwa m.in. s. Elżbieta ze Zgromadzenia Sióstr Serafitek. Mieszkańcy mogą liczyć także na opiekę duchową. Ich kapelanem jest ks. Stanisław Tranawski. Ci ludzie, mimo że są chorzy, czekają na kapłana. Odprawiamy Mszę Świętą, odmawiamy Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Mieszkańcy gromadzą się w kaplicy nawet jak kapłana nie ma – mówił ks. Tarnawski.

Cześć osób uczestniczy w zajęciach terapeutycznych w pracowni kulinarnej, krawieckiej i artystycznej. Terapia to ważny element. Daje poczucie bycia ważnym, potrzebnym, daje możliwość wykazania, że jednak coś umiem. To bardzo istotne” – powiedziała Joanna Drozdowska, terapeuta.

Akcja Radia VIA

Radio VIA zachęciło mieszkańców do napisania listów do św. Mikołaja. Marzenia podopiecznych DPS, dla nich są wielkie, ale jakże proste. Proszą o pościel, kosmetyki, słodycze, płyty z piosenkami, książki, ciepły sweter, gry lub bilety na mecz siatkówki. Za pośrednictwem słuchaczy rozgłośnia chce spełnić ich marzenia.

W całej akcji chodzi nie tylko o materialne przygotowanie prezentu, ale chcemy pokazać, że ktoś o mieszkańcach, którzy być może nie mają już bliskich, pamięta i naszą akcją pomożemy im przypomnieć sobie radość z nadejścia Chrystusa i poczuć atmosferę Świąt Bożego Narodzenia – powiedział ks. Tomasz Nowak, dyrektor Radia VIA.

Jak wziąć udział w akcji??

Należy wybrać list mieszkańca DPS, którego potrzeby i marzenia chcą Państwo zrealizować.

Lista marzeń od 1 grudnia będzie dostępna na stronie internetowej: www.radiovia.com.pl

Następnie należy zadzwonić na numer telefonu 511 416 712, by zarezerwować paczkę i ją przygotować.

Paczki należy dostarczyć do 13 grudnia do Redakcji Radia VIA, która znajduje się przy ul. Zamkowej 4 w Rzeszowie.
Szerzej o akcji na antenie Radia VIA od 1 grudnia. Słuchajcie na 103,8 FM / 94,1 FM