Świąteczne życzenia dla diecezjan

Podnieś rękę, Boże Dziecię! Błogosław ojczyznę miłą!

W dobrych radach, w dobrym bycie, wspieraj jej siłę swą siłą!

Umiłowani Diecezjanie!

Co roku, w Uroczystość Bożego Narodzenia, z wielką radością śpiewamy kolędę Franciszka Karpińskiego pt. „Bóg się rodzi”. Kolęda ta, powstała w Dubiecku nad Sanem, pomaga nam zrozumieć tajemnicę przyjścia na świat Jezusa Chrystusa. Syn Boży, „wzgardzony – okryty chwałą, śmiertelny – Król nad wiekami; (…) wszedł między lud ukochany, dzieląc z nim trudy i znoje”. Serdecznie życzymy Wam doświadczenia obecności żywego Boga, zgodnie ze słowami hymnu św. Jana, Apostoła i Ewangelisty: „A Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas” (J 1,14).

Śpiewana w okresie zaborów kolęda Karpińskiego była swoistą modlitwą w intencji Polski i Polaków. Prosząc dzisiaj o błogosławieństwo dla Ojczyzny, myślimy o tak wielu narodach, które nie mogą cieszyć się wolnością i pokojem. Wojny i konflikty targają wieloma państwami i narodami; są obecne między innymi w sąsiedniej Ukrainie, dalekim Sudanie i w Ziemi Świętej. Prosimy Was o stałą modlitwę w intencji pokoju na świecie i apostolstwo miłości braterskiej wobec każdego człowieka. Niech pokój Jezusa Chrystusa zagości w Waszych sercach, a następnie obejmie Wasze rodziny, znajomych, przyjaciół, środowiska pracy i odpoczynku.

Wraz z Adwentem rozpoczęliśmy w Kościele w Polsce nowy program duszpasterski z hasłem „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Te słowa rodzą najpierw pytanie: Czy rzeczywiście uczestniczę? Zachęcamy wszystkich do ciągłego odkrywania swojego miejsca w Kościele i życzymy, aby uczestnictwo w tej wspólnocie przynosiło Wam radość związaną z podążaniem drogą zbawienia oraz ludzką solidarność i miłość.

Wspólnota Kościoła składa się z wielu innych wspólnot. Ze słowami życzeń zwracamy się szczególnie do małżeństw i rodzin. Życzymy wam umocnienia wzajemnej miłości, a tam, gdzie brakuje pojednania, niech zagości zgoda, zrozumienie i szacunek. Świąteczny czas niech będzie dla Was okazją do spotkań z tymi, których kochacie, i z tymi, którzy liczą na Wasze wrażliwe serce. Ze słowami serdecznych życzeń zawracamy się również do osób, które nie mają rodzin – do samotnych, a także do wszystkich chorych – Boże światło, które rozpromieniło niebo nad Betlejem, niech rozjaśnia trudy waszej codzienności naznaczonej cierpieniem.

Przed nami nowy rok kalendarzowy. Ważnym wydarzeniem tego czasu będzie setna rocznica śmierci św. Józefa Sebastiana Pelczara, głównego patrona Diecezji Rzeszowskiej. Święty Józef Sebastian obejmował swoją troską potrzeby materialne i duchowe polskiego narodu w trudnej sytuacji XIX i XX wieku. Nauczał, wskazywał niebezpieczeństwa, ale przede wszystkim budził nadzieję. Mówił, aby „nie wpadać w rozpacz, ale podnosić głowy”. Serdecznie życzymy, aby nasz Święty Patron wypraszał każdemu wiarę opartą na skale, którą jest Chrystus; wiarę, która będzie nadzieją, podporą i wskazówką w każdej życiowej sytuacji.

Niech wszystkich wspiera Najświętsza Maryja Panna, która w tajemnicy narodzin Jezusa Chrystusa uczy nas miłości, czułości i zaufania Bogu. Z serca błogosławimy dorosłym i dzieciom, starszym i młodzieży: W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen.

bp Jan Wątroba

bp Kazimierz Górny

bp Edward Białogłowski

Rzeszów, Boże Narodzenie, 2023 r.