Uroczystości w Diecezjalnym Sanktuarium św. Józefa

W ramach dorocznego odpustu ku czci św. Józefa w Diecezjalnym Sanktuarium św. Józefa w Rzeszowie, 6 maja 2024 r. została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby, podczas której do staromiejskiego kościoła zostały wprowadzone relikwie bł. Rodziny Ulmów. Wydarzenie było transmitowane przez Radio Maryja i Telewizję Trwam.

Odpust w Diecezjalnym Sanktuarium św. Józefa w Rzeszowie, który odbywa się od 27 kwietnia do 12 maja br., przebiega pod hasłem „Idźcie do Józefa – dobrego pracownika i przedsiębiorcy”. Poszczególne dni przygotowania do centralnych obchodów były poświęcone różnym tematom: Pracując trzeba być zakorzenionym w Bogu, Jaki jest sens pracy?, Praca daje człowiekowi godność, Dobro wspólne celem pracy. Podczas pierwszych dni odpustu homilie głosił ks. dr Andrzej Sołtys, wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie i Politechnice Rzeszowskiej.

W poniedziałek, 6 maja br., w staromiejskim sanktuarium odbyło się spotkanie Rodziny Radia Maryja, które było transmitowane przez Telewizję Trwam, a także przez toruńską rozgłośnię. Najpierw miało miejsce spotkanie przedstawicieli Biur i Kół Radia Maryja z o. Dawidem Wilczyńskim CSsR. Następnie w kościele został zaprezentowany program słowno-muzyczny w wykonaniu Diakoni Muzycznej oraz młodzieży z parafii pw. św. Józefa w Rzeszowie.

Po rozpoczęciu transmisji w Telewizji Trwam i Radiu Maryja ks. Waldemar Dopart, kustosz Diecezjalnego Sanktuarium św. Józefa, przedstawił historię sanktuarium i parafii na rzeszowskim Staromieściu oraz powitał zebranych w kościele i łączących się poprzez transmisję. Zaś ks. Paweł Białek, wikariusz parafii, poprowadził modlitwę ku czci Matki Bożej i wprowadził w uroczystość.

Centralnym punktem wydarzeń w tym dniu, była Eucharystia, której przewodniczył bp Jan Wątroba. W koncelebrze wzięło udział kilkunastu kapłanów.

Homilię wygłosił Biskup Rzeszowski, który podkreślił wyjątkowość postaci św. Józefa, a także bł. Rodziny Ulmów z Markowej, których relikwie zostały uroczyście wprowadzone do kościoła.

Na zakończenie Eucharystii bp Jan Wątroba poświęcił ołtarz dedykowany Matce Bożej Staromiejskiej, gdzie umieszczono także relikwie bł. Rodziny Ulmów. (jn)

Relacja z uroczystości dostępna poniżej.

Fot. Screenshot / tv-trwam.pl