„Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Nowy rok duszpasterski 2022/2023

W siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie odbyła się prezentacja programu duszpasterskiego „Wierzę w Kościół Chrystusowy”, który będzie realizowany w nowym roku liturgicznym 2022/2023.

Stawiamy sobie jako główny zamiar uświadomić wiernym, że mimo trudnych spraw trzeba wierzyć w Kościół i Kościołowi. Wierzyć w Kościół dlatego, że jest rzeczywistością Bosko-ludzką. Wierzyć Kościołowi dlatego, że Kościół bazuje na autorytecie samego Boga – powiedział bp Andrzej Czaja, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, podczas konferencji prasowej w Sekretariacie KEP, na której został zaprezentowany nowy Program Duszpasterski 2022/2023.

Bp Czaja wyjaśnił, że projekt programu duszpasterskiego pt. „Wierzę w Kościół Chrystusowy” wyrasta z analizy aktualnej sytuacji Kościoła, która dość powszechnie uważana jest za trudną. „W związku z tym jest jasne, że trzeba podjąć duży wysiłek ku odnowie Kościoła. Potrzeba się zmobilizować do tego dzieła odnowy Kościoła i Komisja Duszpasterstwa KEP uznała, że dobrym przygotowaniem będzie pobudzenie i umocnienie wiary w Kościół, która jest w kryzysie” – podkreślił.

„Coraz częściej nie wierzymy w to, co mówi Kościół i nie znamy treści, które nam przekazuje. Świat, niektóre środowiska coraz bardziej nastają na Kościół, dlatego trzeba zgłębić prawdę o Kościele, która jest nam objawiona przez samego Boga” – zaznaczył bp Czaja.

Przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski zwrócił uwagę, że Synod powołany przez papieża Franciszka pod hasłem „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja” to bardzo konkretna odpowiedź, w jakim kierunku iść. „Wizja Kościoła soborowa to wizja Kościoła wspólnotowego, otwartego i służebnego. W ten sposób otrzymujemy od Papieża jasny kierunek odnowy Kościoła oraz konieczność zmiany mentalnej: trzeba bardziej sobie uświadomić, że nie tyle do Kościoła chodzimy, ile że my jesteśmy Kościołem, że my Kościół stanowimy – Duch Święty i my. Mamy tu więc konkretną podpowiedź jak ten temat +Wierzę w Kościół Chrystusowy+ realizować” – zauważył.

„Stawiamy sobie jako główny zamiar uświadomić wiernym, że mimo trudnych spraw trzeba wierzyć w Kościół i Kościołowi” – podkreślił bp Czaja. „Wierzyć w Kościół dlatego, że jest rzeczywistością Bosko-ludzką. Bez wiary nie da się uchwycić i zrozumieć tajemnicy Kościoła. Tak naprawdę jest to konkretyzacja wiary w Boga. Z kolei wierzyć Kościołowi dlatego, że Kościół bazuje na autorytecie samego Boga. Na tyle Kościół będzie wiarygodny, na ile będzie posłuszny Bogu, na ile będzie starał się realizować to, co Boże. Trzeba kochać Kościół, bo on jest nam dany jako Boży dom” – powiedział.

„Program duszpasterski wyrasta z obecnych potrzeb Kościoła w Polsce i zakłada trzy podstawowe ścieżki jego realizacji, przede wszystkim w parafiach, ale nie tylko” – zauważył bp nominat Waldemar Musioł, sekretarz Komisji Duszpasterstwa KEP. „Pierwszą ścieżką realizacji wynikającą z natury Kościoła jest przepowiadanie Słowa Bożego i katecheza parafialna” – podkreślił. Dodał, że chodzi tu o paletę bardzo konkretnych propozycji dla proboszczów do realizacji w parafiach: materiały homiletyczne, zeszyt katechetyczny i propozycję katechez parafialnych.

Druga ścieżka to zwiastowanie prawdy o Kościele w mediach, ale nie tylko. „W ostatnich latach z uwagi na epidemię i związane z nią ograniczenia odkryliśmy bardzo wyraźnie w Kościele wartość przekazu medialnego. Był to nie tylko przekaz o charakterze informacyjnym, ale też bardzo często był to przekaz ewangelizacyjny pozwalający podtrzymać wspólnotę modlitwy, zwłaszcza w parafiach. Był to także kanał komunikacyjny księży z wiernymi” – dodał bp nominat Musioł. „Chcemy inspirować księży proboszczów i diecezje, by jeszcze skuteczniej wykorzystywali kanały informacyjne, które posiadają. Wierzymy mocno, że prawda o Kościele będzie płynęła także tymi kanałami, będzie inspirowała do stawiania pytań oraz do twórczej wymiany myśli” – podkreślił.

Trzecia ścieżka to kontynuowanie synodalnego dzieła, które zostało podjęte w ramach pierwszego etapu diecezjalnego, który się zakończył. „Chcemy kontynuować tę synodalność Kościoła i realizować także w ramach próby realizacji celu przywracania wiarygodności Kościołowi i zapraszania do współodpowiedzialności za Kościół” – zaznaczył bp nominat Musioł.

Dr Ewa Porada, diecezjalna doradczyni życia rodzinnego Archidiecezji Katowickiej i koordynatorka prac zespołu nad projektem „Materiały dla rodzin” w ramach programu duszpasterskiego „Wierzę w Kościół Chrystusowy”, zauważyła, że nowa ścieżka, która została zainicjowana w tym roku, powstała z inicjatywy świeckich: małżonków, rodzin. „Oni chcą być aktywnym, żywym podmiotem w Kościele. Celem tych materiałów jest pokazanie rodzinom i małżonkom ich miejsca w Kościele jako osób świeckich, aby mogły odkrywać swoje charyzmaty, dary” – podkreśliła.

Materiały dla rodzin dostępne są w wersji elektronicznej i przygotowane na każdą niedzielę roku. „Naszą rolą świeckich jest przekazywanie wiary w środowiskach, w których żyjemy i pracujemy. Chcemy pokazać, że każdy z nas jest odpowiedzialny za Kościół. Ma to nas pobudzić do konkretnych działań na rzecz Kościoła” – zaznaczyła dr Porada.

Z kolei ks. dr Łukasz Nycz, wicedyrektor Biura Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” ds. formacji stypendystów zauważył, że Komisja Duszpasterstwa KEP zwróciła się do FDNT z pytaniem, jaką formę materiałów chcieliby otrzymać młodzi ludzie do pracy. „Młodzież wskazała na wymiar społecznościowy, czyli przygotowanie pewnego profilu w mediach społecznościowych, który pokazywałby, dlaczego warto być w Kościele. Młodzież oczekiwała przede wszystkim tego, aby zobaczyć świadków, aby z jednej strony umocnić tych, którzy już w Kościele są, a z drugiej dotrzeć do tych, którzy dystansują się od Kościoła” – podkreślił.

Źródło: BP KEP