Wpatrzeni w Serce Jezusa. Odpust w katedrze rzeszowskiej

W pierwszy piątek miesiąca, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, w katedrze rzeszowskiej przeżywano odpust. Głównej Mszy św. przewodniczył bp Jan Wątroba, zaś homilię wygłosił ks. Mariusz Fijałkiewicz.

7 czerwca 2024 r. w kościele katedralnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa odbyły się uroczystości odpustowe. Głównej Mszy św. przewodniczył bp Jan Wątroba. W koncelebrze wzięło udział 10 kapłanów. Obecny był również ks. Jan Szczupak, wikariusz biskupi ds. społecznych.

Na początku liturgii ks. Krzysztof Gołąbek, proboszcz parafii katedralnej, wprowadził w przeżywaną uroczystość oraz powitał zgromadzonych w świątyni i łączących się przez transmisję radiową.

Homilię wygłosił ks. Mariusz Fijałkiewicz, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Lutoryżu, który był wikariuszem w rzeszowskiej katedrze w latach 2016-2017.

Na początku ks. Fijałkiewicz nawiązał do słów pieśni ku czci Serca Jezusowego pt. Twemu Sercu i powiedział, że z tego serca, przebitego włócznią rzymskiego żołnierza, wypłynęła krew i woda, jako źródło wielorakich łask dla nas.

Kaznodzieja przywołał również fragmenty aktu poświęcenia narodu polskiego Sercu Pana Jezusa, którego dokonali biskupi polscy w październiku 1951 r. W tym akcie wyrażono zatroskanie o przyszłość narodu polskiego i zawarto modlitwę o łaskę wytrwania w wierze. „Te błagania są aktualne i dziś w obliczu tylu zagrożeń, którym współczesny, wierzący człowiek i świat musi stawić czoła. Stajemy wobec wszechobecnej pychy, coraz bardziej dostatniego świata, wobec demoralizacji dzieci i młodzieży, ośmieszania i poniżania Kościoła i wreszcie wobec promocji cywilizacji śmierci” – mówił ks. Fijałkiewicz.

Na zakończenie liturgii odbyła się procesja eucharystyczna na placu przed katedrą. Uroczystość była transmitowana przez Katolickie Radio VIA. (jn)

Fot. ks. J. Oczkowicz