Dzień solidarności z Chorwacją po trzęsieniu ziemi

24 stycznia 2021 r. został ustanowiony Dniem solidarności z Chorwacją. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zachęca do wsparcia modlitewnego i finansowego poszkodowanych w wyniku trzęsienia ziemi w tym kraju. Przed kościołami będą czekały puszki, do których będzie można wpłacić datek.

Jak czytamy w liście abp. Stanisława Gądeckiego, Metropolity Poznańskiego i Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski:

„Dnia 29 grudnia 2020 roku Chorwację nawiedziło najsilniejsze od 140 lat trzęsienie ziemi. Jego epicentrum znajdowało się niedaleko stolicy kraju – Zagrzebia. Zginęło siedem osób, setki zostało rannych, a tysiące pozbawionych dachu nad głową. Straty materialne opiewają na miliony dolarów. Kilka dni później 6 stycznia 2021 roku doszło w tym regionie do kolejnych wstrząsów.

W obliczu tego wydarzenia Caritas Chorwacji zwróciła się do wszystkich ludzi dobrej woli z prośbą o pomoc. Jako Kościół w Polsce – za pośrednictwem Caritas Polska – przekazaliśmy już 100 tys. złotych, jednak potrzeby są zdecydowanie większe.

W tej nadzwyczajnej sytuacji, po konsultacjach w ramach Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski, pragnę serdecznie prosić Waszą Eminencję/Ekscelencję, aby niedzielę 24 stycznia br. ogłosić w (archi)diecezji Dniem solidarności z Chorwacją. W jego ramach, podczas każdej Mszy Świętej, we wszystkich parafiach będziemy modlić się za poszkodowanych, a przed kościołami przeprowadzimy zbiórkę datków na ten cel. (…) Proponuję, aby informacja o inicjatywie została dołączona do komunikatów parafialnych już w najbliższą niedzielę, tj. 17 stycznia br.”.

Diecezja rzeszowska włącza się w Dzień solidarności z Chorwacją. W komunikatach Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie z 17 stycznia 2021 r. czytamy:

„Niedziela 24 stycznia br. na wniosek Przewodniczącego KEP została ogłoszona Dniem solidarności z Chorwacją. Prosimy w tym dniu o specjalną modlitwę w intencji osób poszkodowanych w trzęsieniu ziemi, które pod koniec grudnia ubiegłego roku nawiedziło ten kraj. Bardzo proszę także przeprowadzić zbiórkę do puszek na ten cel. Zebrane pieniądze należy przekazać na konto Caritas Diecezji Rzeszowskiej: 96 1020 4391 0000 6902 0002 2616”.