Uroczystość Wszystkich Świętych

1 listopada Kościół katolicki obchodzi Uroczystość Wszystkich Świętych. W tym dniu Kościół wspomina wszystkich tych, którzy osiągnęli wieczne szczęście przebywania z Bogiem w niebie. Kościół wspomina nie tylko oficjalnie uznanych świętych, czyli beatyfikowanych i kanonizowanych, ale także wszystkich wiernych zmarłych, którzy już osiągnęli zbawienie i przebywają w niebie. Widzi w nich swoich orędowników u Boga i przykłady do naśladowania. Wstawiennictwa Wszystkich Świętych wzywa się w szczególnie ważnych wydarzeniach życia Kościoła. Śpiewa się wówczas Litanię do Wszystkich Świętych, która należy do najstarszych litanijnych modlitw Kościoła.

Na zdjęciu procesja żałobna na cmentarzu Wilkowyja w Rzeszowie 1 listopada 2019 r. (fot. T. Nowak)