Obchody Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczynają się po zachodzie słońca w Wielką Sobotę. Wieczorna liturgia Wigilii Paschalnej przynależy już do Niedzieli Wielkanocnej i jest centrum obchodów Triduum Paschalnego.
Wigilia Paschalna w katedrze rzeszowskiej rozpocznie się o godz. 20.00, a Msza św. rezurekcyjna o godz. 6.00.
Liturgię Paschalną w Wielką Sobotę powinno rozpocząć się jak najpóźniej, po zmroku (w wielu parafiach rozpoczyna się o godz. 19.00 lub 20.00, ale zdarza się także o godz. 22.00). Liturgia ta rozpoczyna się przy ognisku rozpalonym obok kościoła – odprawia się wówczas liturgię światła. Ksiądz błogosławi ogień, od którego zapalany jest paschał – wielka woskowa świeca symbolizująca Jezusa Chrystusa. Następnie od paschału, który wnosi się uroczyście do ciemnego kościoła, wierni zapalają swoje świece. Zwieńczeniem obrzędu liturgii światła jest „Exultet”, który zaczyna się od słów: „Weselcie się już zastępy Aniołów w niebie! Weselcie się słudzy Boga! Niech zabrzmią dzwony głoszące zbawienie, gdy Król tak wielki odnosi zwycięstwo!”.
Liturgia słowa podczas Wigilii Paschalnej jest nieco dłuższa niż zwykle (może być nawet 7 czytań ze Starego Testamentu, jest List św. Pawła do Rzymian i Ewangelia). Tej nocy ponownie brzmi radosny śpiew „Chwała na wysokości Bogu”, po którym zapala się światła, grają organy i biją dzwony na znak radości, że zbliża się dzień Zmartwychwstania Pańskiego, powraca także uroczysty śpiew „Alleluja”.
Ważną częścią Wigilii Paschalnej jest liturgia chrzcielna, która obejmuje Litanię do Wszystkich Świętych, błogosławieństwo wody chrzcielnej, chrzest (jeśli są kandydaci) i odnowienie przyrzeczeń chrztu.
Wigilia Paschalna kończy się Eucharystią i procesją rezurekcyjną, by oznajmić, że Chrystus zmartwychwstał i zwyciężył śmierć. W wielu parafiach w Polsce procesja rezurekcyjna nie odbywa się na zakończenie Wigilii Paschalnej ale o świcie w niedzielny poranek.
Triduum Paschalne kończy się wieczorem w Wielką Niedzielę.
Ponieważ cud Zmartwychwstania jakby nie mieści się w jednym dniu, dlatego też Kościół obchodzi Oktawę Wielkiej Nocy – przez osiem dni powtarza się tę samą prawdę, że Chrystus Zmartwychwstał. Ostatnim dniem oktawy jest Biała Niedziela. W ten dzień w Rzymie ochrzczeni podczas Wigilii Paschalnej neofici, odziani w białe szaty, szli w procesji do kościoła św. Pankracego, by tam uczestniczyć w Mszy św. Jan Paweł II ustanowił ten dzień świętem Miłosierdzia Bożego. (tn)
Na zdjęciu Jezus Zmartwychwstały na polichromii Emila Polita w katedrze rzeszowskiej (fot. T. Nowak)