XXIV Dzień Islamu w Kościele katolickim

Po zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, w piątek 26 stycznia 2024 r., odbędą się obchody XXIV Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Tegoroczne hasło brzmi „Chrześcijanie i muzułmanie: promotorzy miłości i przyjaźni”. Centralne uroczystości odbędą się w Łodzi.

Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest od 2001 r. z inicjatywy Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów. Spotkanie nawiązuje do tematu przesłania Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego, kierowanego do wyznawców Islamu na zakończenie muzułmańskiego miesiąca postu, ramadanu.

Z okazji XXIV Dnia Islamu Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów przy współpracy z Komitetem ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Konferencji Episkopatu Polski, którego przewodniczącym jest bp Henryk Ciereszko, przygotowała tradycyjny dodatek do „Biuletynu Ekumenicznego”. Znajdują się w nim materiały, które mogą być przydatne przy organizacji lokalnych spotkań lub do indywidualnego wykorzystania.

Materiały zawierają polskie tłumaczenie tegorocznego orędzia Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego, cytaty z Biblii i Koranu dotyczące miejsc kultu i ich ochrony, schemat tradycyjnego przebiegu obchodów centralnych oraz tekst modlitwy wiernych przygotowany na tę okazję.

Centralne obchody odbędą się w piątek, 26 stycznia 2024 r., w Łodzi. Spotkanie rozpocznie się o godz. 16:00 w Wyższym Seminarium Duchownym przy ul. św. Stanisława Kostki 14.

Wydarzenie będzie miało tradycyjną formułę. Rozpocznie się od zawiązania wspólnoty i muzyki Orientu. Po odczytaniu fragmentów Ksiąg Świętych – Biblii i Koranu nastąpi dwugłos chrześcijańsko-muzułmański, po którym zanoszone będą modlitwy: muzułmańska modlitwa spontaniczna „du’a” i chrześcijańska modlitwa wiernych zakończona modlitwą „Ojcze nasz”. Na koniec uczestnicy przekażą sobie nawzajem znak pokoju.

Rada KEP ds. Ekumenizmu/ Komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi KEP/ BP KEP

Zdjęcie: T. Nowak