Wyniki etapu diecezjalnego Konkursu Biblijnego

28 maja 2024 r. w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym im. św. J. S. Pelczara w Rzeszowie przy ul. Witolda 11a, miał miejsce finał konkursu biblijnego dla dzieci szkół podstawowych Diecezji Rzeszowskiej pt. „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła” na podstawie Ewangelii wg św. Marka. Został zorganizowany już po raz 15. przez Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II Diecezji Rzeszowskiej, pod patronatem Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Partnerem był wydział katechetyczny Kurii Diecezjalnej. Za zgodą Kuratorium wyniki Konkursu mogą być wypisywane na świadectwie szkolnym.

Jak zwykle Konkurs składał się z 3 etapów. W pierwszym szkolnym wzięło udział 820 dzieci z 79 szkół. Do etapu rejonowego awansowało 159 z 59 szkół. Do finału zakwalifikowało się 78 dzieci. Na rozstrzygnięcie przyjechało spośród nich z księżmi, siostrą zakonną, świeckimi katechetami, a także ze swoimi rodzicami lub innymi krewnymi. Dzieci pisały test w którym maksymalnie można było uzyskać 95 punktów. Poziom rywalizacji był bardzo wysoki o czym świadczą niewielkie różnice punktowe pomiędzy poszczególnymi miejscami. Według regulaminu pierwsze trzy miejsca są kwalifikowane jako „zwycięzcy” a kolejnych siedem jako „laureaci”. Pierwsza dziesiątka otrzymuje dyplomy, nagrody i drobne upominki, pozostali uczestnicy dyplomy i drobne upominki.

Zwyciężyła Julia Ruszała, kl. VII ze SP nr 2 w Strzyżowie; drugie miejsce zajęła Kornelia Rzeszutko, kl. VI z SP w Trzebownisku; trzecie miejsce zajęła Julia Madejczyk z SP we Wróblowej, kl. VI. Kolejne miejsca zajęli: czwarte ex aequo: Katarzyna Janiec, kl. VII z SP w Kamieniu Krzywej Wsi, Weronika Kulik, kl. V z SP w Nockowej, Barbara Śmiechowska, kl. VII z SP nr 25 w Rzeszowie; miejsce siódme ex aequo Anna Skiba, kl. VII z SP w Gnojnicy Woli, Jakub Zięba z SP nr 2 w Kolbuszowej, miejsce 9 ex aequo Piotr Pomianek, kl. V z SP nr 5 w Rzeszowie, Gabriela Kubicz, kl. VIII z SP nr 5 w Rzeszowie.

Nagrody i dyplomy wręczali bp Edward Białogłowski oraz Grażyna Tereszkiewicz z Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Oboje dziękowali dzieciom, które wzięły udział w finale, zwycięzcom gratulowali wysokiego poziomu wiedzy biblijnej, życzyli im też kolejnych sukcesów. Biskup Białogłowski zachęcał młodzież do dalszej lektury Pisma Św. przywołując postać Romana Brandstaettera, który w książce pt. „Krąg Biblijny” mówił o swoim domu w którym zawsze były dostępne dwa chleby: ten upieczony ze zboża leżący na stole w kuchni i ten słowa Bożego dostępny w Biblii znajdującej się na pokrytym śnieżnobiałym obrusem w pokoju dziadka.

Dzieło Biblijne gratuluje wszystkim dzieciom, które wzięły udział w finale, a zwłaszcza zwycięzcom i laureatom. Bardzo serdecznie dziękuje bp. Edwardowi Białogłowskiemu, Grażynie Tereszkiewicz za uświetnienie gali finałowej swoją obecnością. Podziękowaniami obejmuje również: wszystkie Dzieci biorące udział w Konkursie; Opiekunów: Księży, Siostry zakonne, Katechetki, Katechetów, Szkolne i Rejonowe Komisje Konkursowe. Szczególne podziękowania należą się Osobom skupionym w Dziele Biblijnym, przygotowującym konkurs biblijny: Agacie Gajdek, Bogumile Lis, Ryszardowi Gołojuchowi, Barbarze BuczekKrystynie Piękoś.

Ks. Marek Dzik, Moderator Dzieła Biblijnego w Diecezji Rzeszowskiej