„Bardzo potrzeba tej ofiarnej służby, która włącza się w troskę o bezpieczeństwo mieszkańców miast i wiosek” – mówił bp Jan Wątroba do kominiarzy podczas Mszy św. w kościele farnym w Rzeszowie. W dniach 6-8 września w stolicy Podkarpacia odbywa się XXIV Ogólnopolskie Święto Kominiarzy, którego organizatorem jest Korporacja Kominiarzy Polskich.
W homilii jako przykład do naśladowania bp Wątroba wskazał św. Józefa. Powiedział, że jest on idealnym patronem dla mężczyzn, ojców, mężów, także dla młodych ludzi i wszystkich ludzi pracy. „Kościół daje nam w tym roku św. Józefa za patrona, byśmy mieli większą śmiałość, by przez niego prosić Boga o potrzebne łaski dla siebie i dla bliźnich. Choć Ewangelie nie podają zbyt wielu szczegółów i informacji o św. Józefie, to jego postać jest wciąż na nowo odkrywana w każdym pokoleniu i na nowo fascynuje. Szczególnie na uwagę zasługuje jego silna wiara, miłość do Maryi i jego niezwykłe ojcostwo. Mimo, iż odegrał wielką rolę w historii zbawienia, to jednak pozostał w cieniu. Tradycja Kościoła wydobywa go z tego cienia i stawia jako patrona rodzin, ojców, ludzi pracy, modlitwy kontemplacyjnej i patrona dobrej śmierci” – mówił bp Wątroba.
Jak podkreślił hierarcha, św. Józef idzie pod prąd dominującym dzisiaj trendom popularnej kultury. „Żyjemy dzisiaj w czasach, które można nazwać czasami celebrytów, ludzi, którzy lubią błyszczeć, chcą żeby kamery ich pokazały i to w jak najlepszym świetle. Te osoby błyszczą i chętnie się wypowiadają na każdy temat, a są sławni głównie z tego powodu, że są sławni. Św. Józef zaprzecza tym trendom i pokazuje inną drogę. Czyni dobro w sposób cichy i niezwykle pokorny. Takie jest właśnie prawdziwe dobro: proste, skromne, ciche. Większość dobrych ludzi, to bohaterowie codzienności, którzy są wierni swemu powołaniu, dzielnie znoszący prozę życia, wierni w miłości, wierni Bogu i tym, których Bóg im powierzył, za których są odpowiedzialni. Postać św. Józefa może być umocnieniem i inspiracją dla bohaterów drugiego planu, o których nie mówi się na co dzień, a którzy czynią ciche dobro” – zachęcał bp Wątroba. Odnosząc się do ciężkiej i niebezpiecznej pracy, jaką wykonują kominiarze, bp Wątroba powiedział, że choć zmieniają się warunki pracy, to jednak „bardzo potrzeba tej ofiarnej służby, która włącza się w troskę o bezpieczeństwo mieszkańców miast i wiosek. Kominiarze powiększają szeregi tych, którzy troszczą się o bezpieczeństwo innych ludzi, dlatego warto podkreślać, jak ważna i odpowiedzialna jest pełniona przez nich służba”. (jn)
Fot. Krzysztof Kapica